| nico6 a întrebat:

Bn TPU.am si eu o problema de fapt matusa mea are. a aflat de curand ca are diabet zaharat pe baza nervoasa.si-a facut analizele tot si trebuie sa tina regim dc.nu ia esplicat care sunt fructele si mancarea care nu are voie sa o consume. daca stiti ras. va rog

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce să te aștepți la medicii români? Șpagă nu le-a dat că se vezi ce grijă avea de ea!
http://www.sfatulmedicului.ro/......tip-2_5987
http://www.stilfeminin.ro/sanatate/Alimentatia-in-diabetul-zaharat.html
http://www.cerasus.ro/articol5.html
Sănătate!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa mearga la o sectie de diabet unde se organizeaza "scoala diabeticului". Acolo, timp de 1-2 ore pe zi, o asistenta le explica tot ce trebuie sa stie. Un curs complet dureaza cam 5 zile.
Regimul difera foarte mult in functie de tratament. Este complet diferit daca nu ia tratament, daca ia antidiabetice orale sau daca face insulina.

caramela
| caramela a răspuns:

Draga Nicoleta, nu e mai bine sa te duci la medic si sa ceri o lista cu ce are voie sa manance matusica ta? mai ales ca diabetul e ceva care daca ii dai regim dupa" ureche" necazurile nu se vor abate si vor aparea imediat, deci sfatul celui avizat e cel mai indicat, parerea mea, o zi frumoasa alaturi de cei dragihappywave

| Giulia16 a răspuns:

Pai si tatal meu are diabet.
Poate sa manance capsuni,pepene verde,pepene galben, mar...
Banane nu poate sa manance.
Daca bea cafea sa o bea cu zaharina.
Si daca vrea suc cumpara-i unul lite, fara zahar.
I-ai bomboane fara zahar daca doreste.
Si sa fumeze mai putin.
Daca mananca oua are voie doar 2 oua pe saptamana.
Doar o felie, maxim 2 de paine pe zi.

Si ai grija ca poate sa faca ulcer la picior de la diabet, ca tatal meu.

| selenuca_4564 a răspuns:

Pai sh bunicul meu are diabet. doctorul i-a spus sa nu consume sucuri,fructe(nu chiar zilnic), paine(nu prea multa), dulciuri(are voie doar dulciuri fara zahar care sunt foare scumpe-o napolitana fara zahar costa cam 8 lei). daca matusii tale i e pofta pe un suc fa-i tu unul cu lamai si zahar pudra(indulcitor de la Clio). daca matusa ta vrea cafea(si nu are voie zahar!) fa-i tu o cafea cu zahar rotund(destul de mare-Clio, pret-10, 50 lei(cutia mica).

i urez matusii tele insanatosire grabnica si sa se tina de tratament altfel(nu vreau sa te sperii) va murii!

| xFoorMusiicx333 a răspuns:

Dulciurile nu aU ce cauta in meniul bunicii tale, iar mancare ar putea fi ceva ce nu contine zahar. Dupa parerea mea asta ar puteo ajuta pe bunica ta. Poti consulta un medic specialist daca nu sti sigura de ce spunem noi