| Skumpkatine a întrebat:

Boooona! Maine am sport si dam proba de alergare si mereu cand alerg mai mult ma doare intr-o parte deci ce pot sa fac sa alerg repede si sa nu ma mai doara intr-o parte! Dar nu rasp gen,, ia-ti un energizant,,! Ofer Foonda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| iulia_9095 a răspuns:

Eu am facut altetism in clasa a 5-a si pot spune ca ne-a invatat niste mici "trucuri"pentru. a rezista mai mult timp,in primul rand,daca dai rezistenta(si eu o dau minehee hee)trebuie sa nu alergi prea repede la inceput altfel vei obosii si nu vei rezista pana la final,de obicei in ultimile sau in ultima tura trebuie sa algeri foarte repede, atunci cand alergi incerca sa ti cont de respiratie, ca respiratia sa fie normala trebuie ca la 2 pasi sa inspiri si 2 pasi expiri,nu trebuie sa vorbesti cu nimnei in timp ce alergi,altfel vei obosii mult mai repede si vei simti ca te sufoci,trebuie sa ti cont si de imbarcaminte, trebuie sa fie ceva cat mai lejer si niste bascheti/adidasi foarte usori, dar sa aiba si talpa mai grosuta.mult succes maine!

7 răspunsuri:
| FoarteLetargic a răspuns:

Poi in fiecare zi trebuie sa alergi. Si pe zi ce trece trebuie sa alergi din ce in ce mai mult. Asa o sa te obisnuiesti cu alergarea si nu o sa te mai doara.
Funda?happy

| perenasop a răspuns:

Cred ca aceasta afectiune este datorata respiratiei in exces(in timpul alergari).
Poate fii datorata si din cauza ca vorbesti in timp ce alergi( ma rog...in caz ca mai se afla un coechipier langa tine ca doar n.ai vorbi singura laughing ).

Deci in concluzie trebuie sa respiri treptat nu in exces si ...ciocu'' mic si joc de glezna la propiu big grin.

Bafta la proba!

| jolie_9206 a răspuns:

Aceasta este din cauza organismului tau...cand te doare, fugi incontinuare.Daca te opresti te va durea mai tare cand incepi sa alergi din nou.Cel mai bine e sa iti faci putin masaj acolo cand te doare si iti trece... daca esti obsnuita cu efortul nu te va mai durea, incearca ceva mai mult efort. GOOD LUCK

| wondergirl_8179 a răspuns:

Nu respiri corect, poate fi si asta o cauza!

| Biiiultes a răspuns:

Alearga mai multhappysi incearca inainte sa dai proba sa bei apa...asa nu o sa te mai doara...adica eu fac asta si nu ma mai doare

| Skumpkatine explică:

Va multumesc mult pentru raspunsuri si o sa imi fie foarte folositoare toate raspunsurile! Pentru mine toate raspunsurile sunt castigatoare dar a trebuit sa desemnez unul! VA MULTUMESC si va POOOOOOOOOOooooooooP dulce pe toti!

| OnStYl3 a răspuns:

Te doare splina de la prea mult efort, din cauza lipsei antrenamentului. Daca vrei sa nu te mai doara, trebuie sa alergi si sa faci antrenament si o sa vezi ca in timp poti alerga mult fara sa te doara. Pune pe cineva, de exemplu, care a stat 7 ore la PC sa alerge 200m si sa vezi ce il doare laughing. Deci in concluzie, mai mult antrenament, dar pana nu faci antrenament si incalzire, nu o forta ca poti sa mori, mi-a zis si mie un medic de familie.Bafta.