| xt9000 a întrebat:

Bun deci am 14 ani, 1.75 inaltime si 75 kg.imi puteti spune o dieta ca sa slabesc. p. s fac taekwoando

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Mănâncă între 1000-1400 calorii,nu mânca chipsuri şi mâncare prăjită, nici băuturi carbogazoase... Încearcă să excluzi din alimentaţia ta cam tot ce conţine E-uri. Renunţă şi la prăjeli. Dulciurile îngraşă şi ele, dar ciocolata neagră conţine mulţi antioxidanţi şi face şi bine la inimă.Şi prăjiturelele de casă sunt destul de Ok. Dar ştii vorba : ''Tot ce e prea mult strică''
Ultima masă trebuie să fie înaintea orei 20.
Nu trebuie să bei apă în timpul mesei, deoarece te vei umfla. Indicat ar fi să laşi să treacă o oră după ce ai mâncat ca să poţi bea apă.
Încearcă să mănânci puţin şi des în schimbul a mult şi rar. Ce înseamnă asta? Înseamnă că trebuie să ai 3 mese principale şi 3 gustări. Dar gustările să nu fie dulciuri, ci fructe. Iar dacă nu sunt fructe... poate să fie un iaurt, nişte cereale... Din când în când ai voie să ai la gustare 2 pătrăţele de ciocolată neagră(care fac împreună 100 de calorii)
Încearcă să mănânci mai multe proteine şi mai multe fibre(fructe şi legume) şi mai puţini carbohidraţi. Asta nu înseamnă că trebuie să elimini complet carbohidraţii. Doar redu-i. Eu spre exemplu am slăbit şi cu 5 felii de pâine pe zi. happy Bine...pentru mine asta este chiar puţin.
Analizează-ţi regimul alimentar şi descoperă ce consumi în exces. Redu consumul acelui aliment şi vei slăbi sigur.winking
Pe scurt: -Euri/prăjeli/carbohidraţi+proteine/fructe/legume+sport= -0, 5 kilograme pe săptămână(la început puţin mai mult)
Şi chiar merge! happy
Îţi urez succes!
P.S. Poate vei crede că 0, 5 kilograme pe săptămână e puţin, dar nu e aşa. În plus, dacă slăbeşti mai mult sun şanse să scazi din masa musculară şi din apa din corp mai mult decât din grăsime.
PaPa!

4 răspunsuri:
| Justmed a răspuns:

La varsta ta nu trebuie sa ti o dieta eventual mai mult sport si nu te ingrijora iti va trece

| gabi45 a răspuns:

Oau eu am tot 14 si am numa 50

| ionut931 a răspuns:

Atata am eu la 18 ani. punte pe slabit

| b0gd4nn a răspuns:

Daca esti baiat nu iti fa griji esti perfect si oricum o sa ma crestitongue si vad ca deja faci un sport asa ca nu te ingrijora happy Parerea meahappy