| DarkAngel891989 a întrebat:

Bunã ziua.Sunt operat la inimă(dar între timp m-am vindecat) și iau și eu ajutorul social de 450 de lei/pe viațã (pe lângă că lucrez la o firmă de securitate de vreo 10 ani) și vreau sã merg la muncã în străinătate mai exact în Germania la Mc Donald's. Vreau sã știu dacã pãrãsesc țara rămân fãrã ajutorul acela social sau nu.Vă mulțumesc pentru ajutor/rãspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, vei pierde ajutorul social din tara.

Legea spune foarte clar acest lucru:
"Suspendarea plăţii pensiei şi ajutorului social şi pierderea dreptului la pensie şi ajutor social | Lege 27/1966
Art. 53. -
(1) Plata pensiei şi a celorlalte drepturi aferente se suspendă pe timpul cît pensionarul:
a) îşi stabileşte domiciliul pe teritoriul altei ţări..."

https://lege5.ro/......ge-27-1966

| DarkAngel891989 explică (pentru Violleta2022):

Vã mulțumesc frumos pentru informație!

1 răspuns: