| Estera123 a întrebat:

A auzit cineva pana acum ca in cazul in care intri in camera unui bebelus si esti in perioada in care ai menstruatia, e posibil ca bebelusului sa ii apara diferite probleme? Este un mit sau realitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Îi apar iritaţii dacă pui mâinile murdare pe el, nicidecum dacă ai menstruaţie. E un mit şi atât. Tu trebuie să ai mare grijă la igienă şi atât. Restul e can-can.
Aa, dacă ştii că mă-sa copilului e încuiată la minte şi crede că tot ce zboară se mănâncă, mai bine nu-i spune că eşti pe stop.

| mona a răspuns:

Eu stiam ca atunci cand faci prima data vizita la locuinta bebelusului nu-i bine sa mergi deca esti pe ciclu dar chestia cu aparutul diferitelor probleme nu stiu ce sa zic, ceva adevar trebuie sa fie

| DiannaDia a răspuns:

Este un mit.nu exista asa ceva.Doar supersitii.Stai calma.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mit absolut.

| Zenit313 a răspuns:

Femeile nu au voie sa intre in altar din aceasta cauza nici in biserica in timpul menstruatiei!(frustrati sexual)

Inseamna ca 1 data pe luna trebuie sa stea toti bebelusii nemancati cateva zile!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitul este 100% adevarat. Au fost descoperite tablete antice, sculptate de catre incasi, in care era explicata aparitia vampirilor si exact la aceasta situatie se refereau. Stati departe de bebelusi cand vine mosul sau riscati ca lumina soarelui sa ii arda cand vor creste!

Bafta!

| Daniel9988 a răspuns:

Mama trebuie izolata de copil adica...

| pisicutzamik a răspuns:

Eu cred ca este un mit,si sa-ti spun de ce cred asta, pentru ca mamele dupa ce nasc le vine menstruatia iar ele alapteaza in acelasi timp, daca era asa cum zici tu multi bebelusi erau cu probleme, asa ca stai linistita, asa se spune ca daca esti la menstruatie sa nu te vopsesti ca nu ti se prinde ba din contra iese mai frumos

| Estera123 explică (pentru pisicutzamik):

La asta m-am gandit si eu, dar nu stiu ce sa zic. Luna asta mi-a venit o nepotica si maine urmeaza un nepotel si sunt in perioada aia...si sincera sa fiu nu as vrea sa ma trezesc ca imi vor spune mamele sa nu intru la copil.

| morenaaa14 a răspuns (pentru Estera123):

Eu am auzit ca nu e bine sa vezi un bebelus nebotezat cand esti la menstruatie dar nu prea-mi dau seama ce legatura are.happy

| Raniia a răspuns (pentru Estera123):

Draga mea, nu are nici o legatura, linistita poti sa stai in prezenta bebelusului.Trebuie evitate vizitele atunci cand esti racita sau ai vreo boala contagioasa. Bucura-te de aceste clipe fericite alaturi de nepotelul tau!

| pisicutzamik a răspuns:

Daca sunt mame dinalea care cred in mituri atunci o sa te trezesti ca te va refuza, dar daca nu stie nu se va intampla nimic nu trebuie sa-i spui ca esti in acea perioada a lunii! sa-ti traiasca nepoteii

| AlexandraPrincess a răspuns:

D1 sad hiar eu am patit cand era mica...la mine umblau doarte fete si mi-a aparut o cocaja pe fata si mama imi punea crema dar tot se facea pana la urma... am scapat dar foarte greu trebuie sa faci ceva.winking

| Firetears a răspuns:

Pff...
Eu nu cred asa ceva!
Adica, serios! Ce legatura are menstruatia cu o camera, simpla?
Nu ma bag, prefer sa spun ca nu stiu... happy