| InsertName a întrebat:

A facut cineva Exudat faringian? Imi poate explica cineva in ce consta? Imi baga ceva in gat? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Pe langa ce ti-au spus cei dinaintea mea, un lucru foarte important e sa nu mananci si sa nu bei absolut nimic, nici sa te speli pe dinti in dimineata recoltarii exudatului.

| doctoressa a răspuns:

Va trebui sa furnizati o mostra de exsudat faringian, proces pentru care trebuie sa urmati pasii prezentati mai jos:
- dati capul pe spate si deschideti gura cat mai larg posibil;
- medicul va folosi o spatula pentru a apasa pe limba si pentru a examina gura si gatul dumneavoastra;
- medicul va lua un tampon steril si va recolta mostre din gat (adancul gatului, amigdale, zone rosii sau imflamate). In acest timp trebuie sa rezistati impulsului de a inchide gura; se poate de asemenea sa aveti o senzatie de inecare (senzatie ca vreti sa vomati, sau ca vreti sa tusiti).
http://www.i-medic.ro/analize/cultura-din-exsudatul-faringian

| thalyslly a răspuns:

Cu un bat lung cu vata (ca si cel de urechi dar mai lung) se sterge usor partea caudala a cavitatii orale
nu doare de loc

| Danysan a răspuns:

Colegii mei ti-au spus tot ce se poate sti mai jos. Singurul lucru pe care il pot adauga e ca o sa ai senzatia nasoala.O sa iti vina sa. si e tare nasol.Restu depinde de tine.

| InsertName explică (pentru Danysan):

Si senzatia aia de voma o sa dureze mult..gen,toata ziua?

| Danysan a răspuns (pentru InsertName):

Pe moment atunci datorita loviri sau atingerii unor zone sensibile din cavitate bucala sau de la intrarea in esofag!