| Plushul a întrebat:

Bună. A fost cineva operat de deviație de sept? Cu anestezie locala? Se sta cu tampoanele în nări 24 de ore? E inconfortabil? E ca atunci când respiri pe gura și ai nasul înfundat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| MrAM a răspuns:

1 anestezie totala.
2 se sta cu tampoanele in nas cel putin o saptamana, se schimba frecvent datorita secretiilor nazale/ sangerari.
3 inconfortabil o sa fie prima saptamana de la interventie deoarece ai sa dormi in sezut cu gura deschisa, trebuie sa te hidratez frecvent sa nu ti se usuce gura, recomand spray cu saliva artificiala.
4 si da ai sa respiri pe gura pana in momentul in care ti se scot tampoanele din nas, simti o presiune la nivelul nasuli, posibila durere locala pentru care ti se vor da analgezice.

| MrAM a răspuns (pentru MrAM):

Am uitat sa mentionez de ochii umflati si vineti primele 4-5 zile, bafta!

| semena a răspuns:

Salut!

Experienta mea nu e asa. Depinde pe ce parte ai deviatia. E posibil sa fie doar pe o nara interventia. In acest caz tampoanele se baga doar in nara respectiva. Daca e pe amandou se baga in amandoua. Nu stai o saptamana asa cum a zis cineva. Stai vreo 24 de ore. Doare putin cand ti le scoate. Daca sangerarile nu se opresc, iti mai baga niste tampoane. Vei respira pe gura, nu trebuie sa dormi in sezut, dormi cum crezi ca iti e bine. Vei merge la control des la inceput ca vor fi coji si va trebui curatat nasul. Nu e placut, dar e o durere care trece si suportabila.

| Plushul explică (pentru semena):

Bună. Doar pe stânga am deviația. Sper doar acolo sa îmi pună tamponul.
Asa știam si eu, ca stai 24 de ore cu tampoanele