| Andrusk2 a întrebat:

Buna!
A patit cineva sa aiba ochiul roșu din senin? Daca da, ce pot face, pana sa merg la medic? Am pus vizic ochi roșu si nu imi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte posibil daca te-ai infectat cu conjunctivita, intai se inroseste un ochi si te mananca apoi se muta la celalat roseata si daca vei simtii ca te usura de parca ai nisip in ochi, atunci este conjunctivita si trebuie sa mergi de urgenta la medicul oftalmolog.
Ochi rosii mai poti avea de la: nesomn, de la apa cu clorina de la strand sau piscina, de la soare puternic, de la substante chimice iritante daca ai stat intr-un asemenea mediu unde s-a vopsits au au fost substante de fertilizare sau chimice.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

S-o fi spart un vas de sănge. Trece de la sine, cam in 6-7 zile.
Ai noroc că e vară si poti "masca" roseața, in spatele ochelarilor de soare.

Iti dau sa citesti ceva pe intelesul tău.
https://infosan.ro/......insemnata/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil hemoragie subconjuctivală, s-a spart un vas de sange, daca este o pata de sange.
Nu este foarte grav daca nu se intampla des.
Rosata va trece in timp, dupa cateva zile.
De obicei se intampla fie din cauza tensiuni arteriale mare, fie te-ai frecat la ochi foarte tare.
Am avut un coleg recent la munca caruia i sa inrosit ochiul din senin si medicul i-a zis ca este de la tensiune. Probabil si cladura asta este un factor.

| Jessica1235 a răspuns:

Te referi că ai o pată roși în zona albă? Așa:

http://www.google.com/......tp?/search

Sau că ți se văd niște venoșoare?

http://www.google.com/......tp?/search

Petele trec după câteva zile, nu știu cauza lor.

Venele apar când porți prea mult lentilele sau obosești ochi de la prea mult privit în ecran. Deci trebuie să scoți lentilele și să îți odihnești ochii.

Altă variantă nu știu. Sper că ți-am fost de folos.

| Andrusk2 explică (pentru Jessica1235):

Port lentile de 4 ani… probabil

| Jessica1235 a răspuns (pentru Andrusk2):

Încearcă să le scoți pentru câteva minute de câteva ori pe zi ca să se oxigenează ochii