| VJ07 a întrebat:

Buna, a trecut o saptamana de cand am zburat cu avionul si nu mai aud cu urechea stanga. Imi e tot infundata, aud doar 10%. Ati mai patit? In cat timp ar trebui sa imi revin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la Orl poate ai un dop de ceara si ei il vor scoate sau poate ai facut otita.

| RxTx a răspuns:

Nu mergi la nici un medic iti revii imediat important este sa depresurizezi spatiul din urechea interna
intre nas gât si urechi exizta o electrovalva la intrarea in urechea interna
un sfincter pe care tu poti sa il deschizi si sa il inchizi cu puterea mintii
dar daca nu stii cum trebuie sa casti de mai multe ori sau sa inghiti in gol
SAU SĂ TE TII DE NAS SI SA UNFLI CAPUL SĂ ÎTI PLEZNESCĂ SI O SA INTRE AER IN URECHI APOI TE TII DE NAS SI TRAGI AER IN PLĂMÂNI O SĂ IASA AERUL din urechea interna
si asa reglezi preziunea
ete vorba doar de reglarea presiunii

stii când te duci la mute ca ti-se infunda urechile si daca faci o data țac din urechi se deschide valva respectiva si intra aerul acolo se presurizeaza se depresurizeaza

asa ca tu ai o problema doar de diferenta de presiune
daca nu reusesti cauta un bazin olimpic un bazin adânc daca stii să inoti intra in acea piscina si du-te până la fundul apei stai acolo câteva secunde apoi iesi la sprafață
apoi mergi si te lasi pe vine pe fundul piscinei iar iesi si vei vedea ca daca faci de 4 ori asta o sa iti revina sunetul

DE OBICEI EU SUNT CEL CARE TRIMITE OAMENII LA MEDIC
DAR ACUM ESTE VORBA DOAR DE A REUSI SA ECHIVALEZI AERUL DIN urechea interna cu aerul de afara
acolo exista o camera care are o usa in gât
in acea camera se afla scăriță nicovala... melcul ce se mai afla prin urechea interna.

daca nu merge cu ce ti-am spus eu doar atunci mergi la medic

dar dacă caști de mai multe ori e posibil sa se auda o dată țac si gata sa revină totul la normal intr-o singura secunda

| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu este de la avion, ci o infectie virala sau bacteriana.

| Sophieka a răspuns:

Doamne Fereste! Te rog mergi luni la medicul de familie pentru trimitere sau direct la un medic ORL la un cabinet privat.

| Sophieka a răspuns:

Sau poate chiar la spitalul judetean