| Lowraaa a întrebat:

Buna oameni faini happy
Acum 3 zile m-am intors cu avionul in tara (prima data cand am zburat). La decolare a fost totul okay dar la aterizare timp de aprox. 20 de minute m-au durut urechile groaznic de tare. Ambele urechi au ramas infundate cateva ore dupa zbor. Urechea dreapta s-a desfundat dar cea stanga este infundata si in acest moment. Deja au trecut 3 zile si nu stiu ce sa fac. Imi pocneste si ma doare din cand in cand. Am incercat cu solutie pentru urechi, am tinut vata cu ceai de musetel, am incercat sa casc si toate metodele pe care le stiam si nu s-a intamplat nimic. Ar trebui sa ma duc la un control la ORL sau sa mai astept cateva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sa-ti revii. Senzaţia de ureche înfundată apare foarte frecvent când mergem la altitudine sau zburăm cu avionul.
Persoanele care suferă de anumite patologii la nivelul urechii medii sunt predispuse la înfundarea urechilor la munte, iar în cazul lor senzaţia de ureche înfundată se poate menţine o perioadă mai lungă de timp. Nu trebuie mers nicaieri decat daca vrei sa-ti faci un control mai amanuntit sa vezi daca mai ai alte probleme. Atunci te duci la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la un ORL-ist.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La schimbarea presiunii inclusiv în avion la coborâre, a intrat aer în urechea interioară. Ar trebui să se rezolve de la sine în câteva zile. Dacă nu, ai nevoie de expertiză ORL.

| Irinelp a răspuns:

Cu nasul înfundat ai încercat?