| AndreeaGeorgianna a întrebat:

aa dori sa ma ingras, am 13 ani undeva pe la 145 - 150 cm si 33 kg [stiu ca sunt foarte slaba]. As vrea sa ma ingras macar cu 5-6 kg. Mentionez ca nu este o problema genetica, mama mea si tatal meu sunt totusi "plinuti" ca sa zic asa... Vreau ceva solutii va rog mult :*
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ceaiuldetei a răspuns:

Consultă medicul de familie, ce spui? Spui "nu", am înțeles. Bun. Atunci, întreabă-ți părinții și te vor sfătui cum cred de cuviință.

Între timp, mănâncă multă pâine și multe paste. Astea îngrașă (și femeile fug de astea, pentru că nu vor să se îngrașe, dar tu ești într-adevăr slăbuță și nu ți-ar sta rău să mai pui puțin) repede.

Ai mai putea să mănânci (fără să exagerezi prea tare, pentru că excesele nu sunt bune) pâine cu zahăr. Ține și de foame și te și îngrașă foarte repede, dacă nu, chiar mai repede decât pastele cu pâine (împreună).

Mâncărurile grase îngrașă iarăși.

Vezi și tu ce și cum poți să faci. Dar e important să vorbești cu părinții tăi și dacă ei decid să mergeți la un doctor, să știi că acolo nu te va mânca nimeni.

Vor încerca să vadă ce se întâmplă și te vor ajuta. Atât. : ) Curaj!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Stai calma te mai dezvolti, esti oarecum apropiata de greutatea normala.
Mananca cat mai consistent si echilibrat.
Te pup!