| azeppellin a întrebat:

Salut,am plaga taiata,si am cateva nelamuriri. S-a rupt ata din mijloc,am fost la spital,am infectie, mi-a dezinfectat cu apa oxigenata, betadina, a scos niste puroi si mi-a pus un bandaj, a zis sa vin duminica sa il schimbe. Cam in cat timp se va duce infectia? E infectat putin in mijloc. Apoi cat dureaza sa se vindece de tot rana? Sa pot merge, sa alerg fara sa am probleme? Tinctura de propolis cand se aplica? Stiti ceva care ajuta la vindecarea mai rapida a plagii? Sa nu dureaze asa mult. Daca consum alcool are ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Infectia dispare in cateva zile daca este curata bine. Ar trebuii sa iei antibiotice si pe cale bucala totusi.
Vindecarea ranii se face in 2-3 saptamani, depinzand de adancimea ranii si de infectia care trebuie eradicata.
Nu se recoamnda bautura alcoolica, pentru ca organismul necesita toate rezervele sa-ti vindece rana iar alcoolul il pune in imposibilitatea asta.
Nu o sa se intample nimic daca 1-2 saptamani, pana dispare infectia si se inchide rana, nu consumi alcool!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Tinctura de propolis este cel mai puternic dezinfectant natural. Se aplica de 2-3 ori pe zi de preferinta cu o igienizare prealabila eventual cu un ceai de galbenele. Cicatrizeaza mult mai repede rana. Cumpara de la un stupar de incredere sau o faci singur cu alcool 90%. Nu cumpara din comert ca sunt numai falsuri.