| sparklingqueen a întrebat:

Buna! Acum 2 saptamani am avut o viroza nasoala, am luat antibiotic si mi-a trecut si recent o cunostinta dupa care am baut dupa ea la o petrecere, aparent are gripa/viroza si am luat si eu de la ea…am aceleasi simptome ca inainte doar ca nu am nasul infundat.E normal sa fac viroza de 2 ori la rand? Tin sa mentionez ca nu sunt sigura ca am inca o data viroza, e posibil sa fie o gripa sau o raceala foarte rea, daca ma tine mai mult de 6 zile o sa vizitez doctorul de familie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Viroza si gripa nu se trateaza cu antibiotice - antibioticele au efect doar asupra bacteriilor. Daca iei antibiotice cand ai o afectiune provocata de un virus ori 1) boala se vindeca de la sine si antibiotice ai luat degeaba SAU 2) nu era o viroza ci o infectie bacteriana.
Dar este perfect posibil sa faci de 2 ori la rand mai ales daca organismul este slabit din cauza primei afectiuni.

| haileewatson a răspuns:

Ai luat antibioticele degeaba, acestea nu se iau la o gripa sau viroza. Ele functioneaza doar asupra bacteriilor, nu si asupra virusilor. Nu mai luati pastile dupa capul vostru.

| goguPatent a răspuns:

De ce sa nu poți face de 2 ori la rând. Sunt zeci de viruși care circula de la covid la gripa sau răceli simple.

| andreidmbm a răspuns:

In primul rand, viroza si gripa inseamna acelasi lucru.

Viroza este boala infectioasa provocata de un virus, iar gripa este boala infectioasa provocata de un virus gripal. Deci gripa este o viroza.

Deoarece virusul contactat a doua oara poate avea alta structura, anticorpii tai creati la primul virus nunil detecteaza pe al doilea, astfel ca te poti imbolnavi din nou.

Pentru o detectare corecta a tipului de infectie respiratorie pe care o ai, ar trebui sa ne oferi mai multe indicii, cum ar fi: sunt inflamate amigdalele? Respiratia e usoara sau greoaie? Ai tuse? Si daca da, e tuse seaca sau productiva?

| andreitpu040602 a răspuns:

După părerea mea poate fi o gripă...dar cel mai bine e să mergi la medicul de familie