| anonimforlife a întrebat:

Buna!
Acum 2 zile am avut un atac de panica din senin! Nu puteam sa respir..nod in gat însoțit de durere..panica și frica de a nu rămâne fără aer! Mă calmase iubitul meu.
Astăzi iar mi-a apărut din senin ma uitam la un serial. Eram singura acasă. Pe seara am manancat piure și m-am înecat. De la ora 20 nici acum nu mi-a trecut! Am fost in urma cu 2 luni la cardiolog pentru alta problema și inima mea e sănătoasă, Am 18 ani și tin sa Menționez ca nu stau in România, nu pot sa merg la medic. stau cu iubitul meu! Ce credeți ca e? Ceva grav? Sau e stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| HUAWEHUAWE a răspuns:

Atac de panica facut in urma unui posibil Stop Respirator?
se poate si varianta de mai sus? tu stii mai bine ce-ai patit, uita-te aici :
https://www.secom.ro/......recuperare

| anonimforlife explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu fumez și nu am ceea ce scrie acolo. Ma panichez dintr o datahappy duc o viața cât de normala de curând a avut loc in deces in familiewinking vreau sa știu dacă e grav ceea ce am. Nu am ceea ce scrie acolo

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Verifica astea te rog :
In primul rand ai una din astea 2 (tu stii cel mai bine ca aici nu ai scris totul ):

Stopul respirator: cauze

In cazul stopului respirator, principalele cauze sunt:

Obstructionarea respiratiei, care duce la o insuficienta de oxigen ajuns in plamani. Aceasta se poate intampla inclusiv in cazul pacientilor care sufera de boala pulmonara obstructiva cronica sau de astm si ale caror cai respiratorii se ingusteaza.

Ranirea - o vatamare care afecteaza sau compromite sistemul respirator poate afecta cantitatea de oxigen din sange. De exemplu, vatamarea la nivelul maduvei spinarii sau la nivelul creierului poate afecta imediat functia respiratorie.

Renunta la astea ca sa-ti revii : (cat poti tu din fiecare, nu trebuie direct total, binenteles cele la care te incadrezi )

Consuma in mod abuziv droguri sau alcool;
Isi desfasoara activitatea intr-un mediu toxic, chimicalele si fumul fiind principalii factori care pot declansa un stop respirator;
Au suferit anterior un accident vascular cerebral;
Sufera de o infectie respiratorie, precum pneumonia.

Fumatul, consumul excesiv de alcool, istoricul medical al afectiunilor respiratorii in familie, leziunile la nivelul maduvei, creierului sau pieptului, imunitatea scazuta si preexistenta unei afectiuni respiratorii cronice, precum astmul, boala pulmonara obstructiva sau cancerul de plamani reprezinta, de asemenea, factori de risc pentru stopul respirator.

Cred ca ai stop respirator daca spui ca inima ti-e bine atunci nu mai intru in cardio-respirator.
bafta

| zeuspebepeee a răspuns:

Recomandarea mea este sa mergi la doctor numai de cat. Aceste lucruri nu sunt din cauza stresului, am trecut prin anxietate și momentan am un început de depresie și asta înseamnă stres continuu și totuși n am ajuns in situația aceasta. Atacurile de panica pot fi însoțite și de lucruri mult mult mai grave, la un moment dat îți poate ceda inima. Sănătatea e mai importantă, du te la doctor.

| anonimforlife explică:

Am menționat ca nu pot da merg la medic dar am uitat sa spun ca luna viitoare merg in România. O sa merg acolo la doctor. Ma refeream sa ma ajutați ce sa fac pana atuncihappy