| evaioanaa a întrebat:

Scriu asta cu speranța ca voi găsi pe cineva cu o experiența similară.
Am 18 ani și in aprilie am fost internata prima data cu dureri in zona toracica și am fost internata 7 zile in spital, dar consider eu ca mai mult m-am prostit cu acele dureri, era o perioada când parca cautam atenție. Apoi la spital mi-au zis sa caut un cardiolog sa fiu sigura ca e totul ok. In mai am mers la un cardiolog și mi-a zis ca, cumva inima bate mai tare și mi-am pus un holter care m-a monitorizat 24h. Bătăile erau ok, puțin mărite dar poate și din cauza emoțiilor. Apoi dna cardiolog mi-a spus ca ar fi ceva dar nu își poate da seama ce. Mi-a recomandat cel mai bun medic cardiolog de pe zona Moldovei la care am și mers. Acolo mi-a spus ca sunt foarte bine, o valva puțin mărita dar durerile ar fi de la stres și coloana, având scolioza.
Totul foarte bine pana in octombrie. Când intr-o seara am făcut un atac de panica groaznic si neștiind ce e, am chemat salvarea.
Am avut o perioada grea cu iubitul meu, apoi ne-am împăcat dar o luna de zile am stat stresată cu gândul ca ne vom despărți iar. In acea luna i-am tot scos ochii pentru cum s-a comportat. Intr-o noapte eram afara si am fost foarte rece cu el si i-am zis ca vreau sa ne despartim, lui i s-a făcut rău auzind asta si eu m-am panicat când am văzut in ce stare era. Și 4 zile am avut dureri in piept.
Pe 4 Decembrie am mers la urgente crezând ca voi păți ceva la inima. Neștiind ca ce s-a întâmplat in Octombrie era atac de panica si ca așa se manifesta. Am stat cu gândul ca am pățit ceva la inima de fapt.
In seara de 4 Decembrie am făcut iar atac de panica si anxietate, simteam emotii extrem de puternice. Toată noaptea a fost așa si a doua seara la fel.
Apoi câteva zile am fost super stresată crezând ca voi trece mereu prin asta.
Pe 18 Decembrie am plecat in Italia, am ajuns sa am gânduri extrem de urate, cum ca voi păți ceva la inima și ca nu am spital aproape.
Desi cel mai bun cardiolog mi-a spus ca sunt bine și sa stau fără griji, eu am in cap ca totuși am ceva. Cum am mai spus, a spus ca am o valva puțin mai îngroșată decât celelalte 3, pe foaie scrie mic prolaps valva mitrală.
Însă pe mine ma sperie gândul ca as putea păți ceva

6 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Înțeleg că te îngrijorează sănătatea ta și poate că ești îngrijorată că ai putea avea probleme cu inima. Însă, după cum ai menționat, ai văzut deja mai mulți medici care au examinat inima ta și au spus că e în regulă. E important să îți amintești că atacurile de panică și anxietatea pot avea simptome fizice, cum ar fi durerile în piept și problemele respiratorii. Astfel, este posibil ca simptomele pe care le-ai avut să fie cauzate de anxietate și nu de probleme cu inima.

Este întotdeauna recomandat să discuți cu un medic dacă ai îngrijorări legate de sănătatea ta și să urmezi sfaturile lor. Dacă continuă să te îngrijorezi legat de inima ta, poate că ar fi bine să discuți cu un psiholog pentru a te ajuta să înțelegi și să gestionezi anxietatea ta. Este important să îți acorzi timp să te odihnești și să te relaxezi și să găsești modalități să îți gestionezi stresul și anxietatea. Dacă simți că nu poți face față de unul singur, nu ezita să cauți ajutor profesional

| evaioanaa explică (pentru DjSannan):

Mereu îmi amintesc cum acea doctorița care din câte am inteles e extrem de buna și profesionista, mi-a spus ca totul este de la coloana. Însă ce ma nelinisteste este ca a spus ca intr-adevar una din valve este puțin îngroșată și ca pe foaie scrie "mic prolaps valva mitrală" Chestia asta nu mi-o pot scoate din cap chiar dacă câteva luni am fost super ok și nici nu m-am gândit la asta, gândurile asta au apărut in Decembrie când m-a luat anxietatea.

| DjSannan a răspuns (pentru evaioanaa):

Este normal să te îngrijorezi dacă ai o afecțiune la inimă, chiar dacă este una minoră, și înțeleg că această informație îți vine în minte din când în când. Însă este important să ții cont de faptul că medicul tău ți-a spus că ai o valvă puțin îngroșată, dar că aceasta nu necesită tratament și că ești în general sănătoasă. Dacă îngrijorarea ta legată de inimă te afectează negativ, ar putea fi benefic să discuți cu medicul tău despre acest lucru, pentru a vedea dacă există alte măsuri care să te ajute să te simți mai bine. Este important să îți menții o bună sănătate mentală, așa că dacă simți că nu poți face față îngrijorărilor tale singur, nu ezita să ceri ajutorul unui profesionist.

| evaioanaa explică (pentru DjSannan):

Luni am prima ședința de psihoterapie. Din câte am inteles, multă lume se naște așa și chestia asta nu afectează deloc. Adică in Decembrie la spital mi au spus ca ma va afecta la 60-70 ani poate nici atunci. da nu stiu dacă au spus o fiindcă așa e sau doar sa ma liniștească?

| DjSannan a răspuns (pentru evaioanaa):

Este posibil ca medicii să te fi asigurat că prolapsul valvular mitral nu te va afecta la 60-70 de ani pentru a te liniști. Cu toate acestea, este important să înțelegi că fiecare persoană este diferită și că unii oameni pot avea simptome mai severe sau mai puține simptome în cazul în care au un prolaps valvular mitral.

Este important să discuți cu medicul tău despre acest lucru și să îl întrebi dacă ai nevoie de tratament sau de mai multe investigații. Dacă ai simptome, medicul tău poate recomanda medicamente sau alte tipuri de tratament pentru a controla simptomele și pentru a preveni complicațiile.

În plus, încearcă să îți gestionezi stresul și anxietatea prin diverse modalități, cum ar fi prin exerciții fizice regulate, prin meditație sau prin respirație profundă. Poate că poți să îți găsești un hobby care să te ajute să te relaxezi și să te distrezi. Este important să înțelegi că poți face față acestor îngrijorări și că poți învăța să te relaxezi și să îți gestionezi stresul.

Dacă simți că nu poți face față acestor îngrijorări pe cont propriu, nu ezita să ceri ajutor profesional. Un psiholog sau psihoterapeut te poate ajuta să înțelegi mai bine ce se întâmplă cu tine și să găsești modalități de a face față stresului și anxietății