| Claude1090 a întrebat:

Bună seara.
Mă adresez în lipsa..negăsirii unui medic cardiolog in oraș.
Am 17..ani.
De câteva luni mă confunt cu o durere de inimă.
Care are manifestările in acest fel:
La fiecare mișcare si cea mai mică..fie in pat..fie ca ridic mâna fie că mă mișc, inima..simt că se contractă foarte dureros.
Gen..crește pulsul..brusc si inima bate foarte repede..si apăsat..cum s-ar strânge extrem..cum apasă cineva pe ea și când se intâmplă așa trebuie să (bătăile sunt intre 100 și 160) imi opresc respiratia puternic, să respir încet restrictionat.
Dar..se întâmplă si când bate încet.
Uneori..bate sub 60 de bătăi.
Apărând in ambele cazuri și panica..si iar apar aceste simptome care cuprind: amețeală..bruscă de durătă,confuzie,durere in piept,mâinile se răcesc. apare tremurul, nu mai am pofta de nimic, respir greu, durere de cap..etc
Mentionez că la ridiciarea bruscă e mai extremă..senzatia.
Iau..vitamine..nimic.
Am făcut EKG la spital, fusesem trimis de medicul de familie la cardiologie-pediatrică, asa că la spital e cabinet de pediatrie mi-a pus stetoscopul si a zis ca e ok si m-a trimis la urgente la EKG si in oras nu este asa ((cardiolog pediatru))((plus că nu am 18 ani sa ma duc la cardiolog de adulți))si mi-a iesit bun acum 2 luni dar mă simt si mai rău.
Noaptea când stau intr-o parte se mai aude un "poc" in afară de bătăile inimii..am și extrasistole când pulsul e ridicat.
Am luat..si pastile de atac de panica. Si beta-blocante..dar..imi incetinesc pulsul..mult..si apar alte simptome!
După. episoadele astea zilnice pulsul scade brusc...fiind insesizabil...(Adică simt că inima nu mai bate). Imi e teamă...că pot muri. La Focșani..nu se găsește cardiolog-pediatru.
După ce trece..acest episod..inima imi bate apăsat, dar lent, se contractă dureros.
Si chiar apărând (bradicardia) pulsul scăzând la 50.
Și in cazuri din acestea apare panică si teamă. Nu stiu ce ar putea fi.
Aș putea lua pastile gen (Aspacardin, aspirină) cele..vaso-dilatoare.
Adica nu stiu..toti la care le spun, zic că nu am nimic.
Mă simt rău, daca merg obosesc efectiv..imediat de la inimă..imi e teamă.
Pls o idee! Un calmant..pentru inimă, orice!
Dau fundă!
Multumesc!
Si daca știti vreun medic din Focsani!
Dacă doriți sa vorbiți cu mine și sa mă ajutați să discutăm si să spun totul în detalii complete.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai facut EKG si a iesit buna, atunci e clar: simptomele indica o stare puternica de anxietate, de frica si nu problema la inima!

Ce e de facut?
In primul rand: sa inveti sa te calmezi, sa depasesti frica (de moarte) si sa-ti gasesti ocupatii care sa te preocupe mai mult decat aceste senzatii. Poti sa faci jogging, sport de echipa, drumetii cu prietenii etc., in general orice te intereseaza.

In al doilea rand: cauta-ti o trupa de prieteni adevarati, de incredere, cu care sa poti petrece timpul, distrandu-va, dar FARA prostii ilegale!

Daca nu reusesti singur, vorbeste cu un psiholog sau cu un preot. Au cunostintele necesare in a depista originile temerilor tale!

Vei observa repede: daca iti schimbi modul de gandire, problema ta de "strangere de inima" va disparea curand!

Succes!winking

| SEBI2728819191919 a răspuns (pentru Bula):

Adv și eu am avut anxietate și ce ai spus tu mi-ai zis și medicu

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu nu este boala de inima, este atac de panica, pe care ti-l provoci singur din cauza fricii pe care ti-o induci.
Asadar NU ai nevoied e medicateie pentru inima, ca inima nu este bolnava, ci foarte sanatoasa.
Ce ai tu nevoie este un medic psihiatru, nu un cardiolog!
Mergi al farmacie pana ajungi al psihiartru si cumpara Valeriana si orice pastle calmante gasesti.
Tu ai nevoie sa intelegi ca nu esti bolnav, doar ca singuri iti induci stres si panica, de frica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu sunt medic. Ceea ce spun aici este o părere. Astfel, să o iei ca o părere.
O afecțiune clară a inimii trebuia să poată fi văzută la EKG. Ori asta așa rezultă din ce spui dta, că nu s-a văzut.
Un atac de panică, generează o decărcare de hormoni care pot afecta funcționarea inimii.
Astfel, creierul datorită funcționării lui defectuoase tranmite mesaje de frică în corp, care nu sunt legate de o primejdie reală. Astfel, dtale îți este frică, de exemplu să nu ți se oprească inima, apoi apare atacul, cu bătăi de inimă și ți-e frică acum de el, îți este frică de frică.
Ce poți face fără medic, până ajungi la un medic, este să aplici două remedii singur acasă.
O să spui că e puțin, dar poate fi eficace.
Dieta. Mănânci probabil mâncare obișnuită, adică de toate.
Să treci ușor și treptat la regim vegetarian și cu mai puțină sare.
Acesta este un regim calmant general.
Să faci plimbări ușoare, dacă nu poți acum afară, fă prin cameră.
Adică mișcare, dar mișcare de calmare nu altfel.
Aceste două până ajungi la medici astfel.
1. cardiolog de adulți care să certifice cu EKG și cu ecograf că inima funcționează normal.
2. Neourolog ca să spună punctul lui de vedere.
3. Psiholog, ca să caute împreună cu tine cauza posibilă a panicii.
4. Psihiatru, dacă este cazul.

| Claude1090 explică (pentru sadrian46):

Da...aveți dreptate.
Multumesc pentru tot!
O să incerc tot ce e posibil ca să mă simt bine!

| Holiday a răspuns:

De fapt n-ai nimic. Esti doar ipohondru.

| Donsavas a răspuns:

Aspacardin e un supliment alimentar, îl poti lua! Asta sau magnerot 500.
Dar trebuie sa consulti un psuhiatru! Tulburarile emotionale sau bolile nervoase(bazate pe stres) iti pot creste pulsul si iti pot da insomnii sau panica.
Aspirina nu ti i recomand fara gastroprotector caci perforeaza stomacul in timp, ducand la hemoragii si ulcer gastric.
Ca vitamine sunt bune neuromultivit iar pe vremea asta, vitamina d + c
Daca mai ai inrrebari, imi poti scrie!

| WhiteLife a răspuns:

Mai intai de toate, nu lua pastile dupa ureche, pentru ca nu sti cum le combini si in ce dai. Unde mai pui ca nu ai un diagnostic, asa ca ai toate sansele ca ce iei sa nu te vindece pur si simplu. Apoi, incearca sa mergi la un cardiolog pediatru cum ti s-a recomandat intr-un oras aproape de tine. Cauta pe net sa vezi unde gasesti si fa-ti o programare. Pentru ca este alt oras cred ca os a trebuiasca sa platesti consultati (nu-ti poate da trimitere medicul de familie), dar vorbeste cu parintii, fa-i sa inteleaga ca ai o problema serioasa si sa mergi la un consult cum trebuie. Nu citi de pe net tot felul de minuni si sa-ti faci scenarii in cap, dar nici nu sta asa in speranta ca va fi bine. Nu poti sa iei calmant pentru inima sau orice, cum ai zis, pentru ca fiecare medicament are un anumit mecanism de actiune si cum tu nu sti unde e problema, sa nu cumva sa se complice situatia. Tratamentul nu se ia dupa simtpome, ci dupa ce se pune diagnsticul.

| AnnabellaBB a răspuns:

Ai atacuri de panica. Ai nevoie mai degrabă de un psihiatru sau psiholog. Dacă EKG ul arata ok și este doar tahicardie, asta e. Atac de panica, anxietate. Eu am atacuri de panica de 4 ani. Tot asa s-a manifestat, le țin sub control cu puterea mintii. Ma controlez cât pot și iau magneziu zilnic. Fă-ți un set de analize, dar dacă iasă normale, du-te la psiholog

| Claude1090 explică (pentru AnnabellaBB):

Am fost..am luat pastile.
Dar..degeaba..tot la fel am.
Atacurile de panică, au apărut..cu durerile de inimă.
Care sunt ca o tahicardie mai extremă. după tot.
Pulsul scade..destul de mult..si stau cu o durere continuă, in piept o apăsare, o durere fiecare bataie a inimii, e dureroasă dacă mă credeți

| AnnabellaBB a răspuns (pentru Claude1090):

Stai liniștit, asa am și eu. Dar ma controlez. Trebuie să-ți schimbi stilul de viata. Te ia mai rău când te gândești ca mori, ca te doare

| Claude1090 explică (pentru AnnabellaBB):

Încerc chiar daca imi e greu,
Da ai dreptate.dar fix atunci si când mă gândesc se accentueasă..si imi e cam greu să mă controlez..mai ales ca inima e destul de "defectă"...
Dar încerc tot ce e posibil!
Multumesc frumos!

| MpvRoxi a răspuns:

Bună Mario! Ceea ce spui tu seamănă perfect cu Anxietatea dar nu una simpla ci ceea bazata pe " teamă de moarte". Este perfect normal că în momentul producerii atacului de panica sa simți toate acele senzații. Gândește te că nu ai nevoie la anii tai de nici un medicament de inima. Boala secolului nostru este depresia/anxietatea din cauza că avem acces la prea multe informații. Și eu sufăr de anxietate și tot pe teamă de moarte, dar incerc pe cat posibil sa ies din atacul de panica făcând diferite activități. Nu ai nevoie de psiholog pentru că îți ia banii degeaba, psihiatru nici atât că nu ești moș sa nu ai scăpare. Singurel vei trece peste sau macar le vei tine sub control. Gândește-te că sunt mult care se droghează și n au mai murit de inima.

| Mishy112 a răspuns:

Un Sfat:
Recomand cabinet Cardiomed din Cluj Napoca, cautati pe google si mergeti acolo.
Sanatate