| AndrewMatthew88 a întrebat:

Acum 5 zile mi-am scos o masea din partea dreapta jos. Inainte cu o zi de extractie, medicul mi-a recomndat Nurofen Forte si Ospamax de 1000 mg.
Pana acum ma doare foarte tare. Am luat de durere Ketonal dar tot ma doare.
Cand m-am uitat in gura, gaura nu era astupata si era ceva galben.
Sa fie infectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da, mergi la o farmacie si prima farmacista cu o varsta peste 40-45 de ani roag-o sa se uite acolo, cu ocazia asta iti va da mai repede un antibiotic si fara reteta.
Este urgent nevoie sa iei antibiotic, nu este de gluma cu asa ceva. sunt cazuri de persoane care au murit de la o masea scoasa, idiotii astia de medici nu spun faptul ca scoaterea unei masele nu este o nimic toata, si ca organismul raspunde la chestia asta, plus in acel loc intra bacterii, pentru ca din punct de vedere fizic la o masea scoasa ramane un fel de rana deschisa, ok?
Asa ceva nu se trateaza cu nurofen, medici prosti!

| Horus35 a răspuns:

Înainte cu o zi ai luat Ospamax, dar după extracție ce ai luat? Nu specifici și nu reiese clar ca ai fi luat ceva. Medicul tău nu ți-a dat rețetă de Augumentin, poate chiar Metronidazol? Ai luat de durere Ketonal, dar nu spui că ai luat una la 12 ore așa cum e prescris de obicei, doar că te doare foarte tare și ai luat o pastilă. După o astfel de intervenție trebuie să ai mare grijă cu igiena orală, să te speli mai des decât de obicei. 5 zile deja e foarte mult, și dacă nu ai luat niciun antibiotic după o rețetă și nu ai avut deosebit de mare grijă cu igiena, s-a creat mediul perfect pentru bacterii. Contactează-ți medicul și spune-i ce ți s-a întâmplat.