| DeM3nT a întrebat:

Salut,

De cateva zile a inceput sa ma doara o masea foarte tare. Am fost la dentist si a spus ca e o infectie si momentan a intrat pe canale pentru a face un drenaj pana la urmatarea vizita la endo, care va incepe un retratament. Nu mi-a dat antibiotic, dar inca ma doare destul de tare. Folosesc Nurofen Forte ca sa mai scap de durere.

Credeti ca ar trebui sa iau antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Daca nu ti-a prescris nu lua.Probabil medicul stie mai bine iar antibioticele te scapa de puroi nu durere

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este ca sa mergi tot la medicul respectiv si sa ii spui de durere si cum se manifesta ea pentru ca sa poata sti ce sa iti recomande. Si daca vei merge la el, in felul acesta se poate ca lucrarea la masea sa fie executata mai repede. Tot ce este posibil.

| IonelaS12 a răspuns:

Si eu am avut infectie super tare la maseaua de minte. ai am luat amoxacilina cea mai puternica. si linex ca protectie si am luat si nurofen forte pentru durere. Sa strans puroiul intr.un loc si dup mi-a spart gingie de a scos puroiul iar apoi mi.a scos maseaua. dar dupa cateva luni m.am lovit la gingie in locul unde a fost maseaua si mi s-a facut o gaura si am avut iar infectie..si am luat iar amoxacilina fara sa mai merg la dentist. si intr-o saptamana mi.a trecut