| akropos1995 a întrebat:

Buna, vreau sa incep din prima pentru ca nu am gasit categoria ( Durere, durere si iar durere ).
Alaltaieri ( Luni ) am fost la dentist pentru o extractie a unei măsele care era si rupa si plus ca avea si puroi ( partea dreapta, sus )
Mi-a facut 2 injecti ( anestezie ) una in cerul gurii alta in gingie. Toate bune si frumoase pana aici.
Cand s-a apucat de aa o scoata, nu exagerez cred ca a durat 10-15 minute ca se tot rupea cand vroia as o traga afara. A bagat dalta aia de efectiv am simtit-o in creier, vreau sa spun ca ma chinuit enorm a largit locu ala a durat am zis aproape 15 minute. Am ajuns acasa am tinut pansamentul 2 ore l am dat Jos s-a facut cheagu de sange. Am zis ca e normal sa doara 1-2 zile. Dar azi deja e miercuri si tin sa precizez ca iau antibiotic ( Amoksiklav ) ieri spre exemplu nu am putut sa dorm efectiv o durere insuportabila, am luat brufen de 800mg ( degaba ), am luat nurofen express forte ( degaba ) algocalmin ( degaba ) si pe langa asta ma dor si maselele de langa locul extractiei foarte foarte tare tin sa precizez sa sunt perfect sanatoase cele de langa.dar ma dor de mor. Mai ales cand se lasa seara e durere enorma si efectiv fac crize si urlu de durere in casa. Acuma vreau sa stiu daca e normal aceasta durere cand in vedere ca ma chinuit enorm si a largit locu ala cu dalta a bagat adanc rau pana la nu stiu ce ce OS sau sunt ceva complicati as fi ramas un colț nescos, si partea proasta e ca pana luni nu mai lucreaza si azi e doar miercuri. Va rog frumos cititi ce am zis cu amanunt ai cine ma poate ajuta cu un sfat ceva ar fi de mare folos. Dau 1000 de funde ..Va rog frumos din inima crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ai luat ibuprofen dar degeaba, zici tu. Daca ai luat o singura pilula de aia nu prea a avut efect, baga 2 pilule la stiu si eu cate ore, sau cate o pilula la 6 ore.
Tu te astepti sa iei o pilula si gata sa treaca sau cum? Trebuie sa iei asa la un interval de cateva ore, timp de cateva zile acel ibuprofen ce spui.

Locul ala te va durea si mai mult de o saptamana, sau aproximativ, pentru ca ai rana ceva mai mare decat normal.

Dar nu-ti fa griji, o sa treaca, no sa mori din asta laughing.Cum spun trebuie sa iei un atibiotic si ceva de durere, dar nu dopar o pilula, iei din 6 in 6 ore sau din 8 in 8 ore acele pilule, asta timp de cateva zile, pana simti ca nu te mai doare, ori cel putin 2-3 zile.

Nu inteleg ce dentisti pompieri is pe acolo, sa nu-ti dea, sa nu iti explice asa frumos ce se intampla, ce trebuie sa iei, etc.

Nui de mirare ca sanatatea in RO e la pamint, pe linga ca aia iti iau bani mai multi pentru servicii jalnice, nici macara sa vorbeasca cu omu nu-s in stare.
Nus buni, asta este cuvintul, in ROP doctorii nu-s buni, indiferent ce domeniu, nu-s buni de nimic.

Citeste ce scrie pe ibuprofenmul ala, trebuie sa aiba instructiuni, vezi cate se ia si la cate ore, cauta, scrie pentru diferite nivele de durere, pentru adulti, copii etc, apoi ia dupa cum spune instructiunile.

| akropos1995 explică (pentru relian):

Am brufen de 800mg
Si Nurofen Express Forte.
Deci sa iau la 6 ore chiar daca nu ma doare?!
Mda cam asa e ..nu mi-a zis nimic dupa ce a scos maseaua, mi-a pus pansamentul si ca sa il tin 30 min eu l am tinut 2 ore si ce sa mananc ai ce nu atata. Nici in antibiotic, nici nimic.
Iti multumesc din suflet pentru raspuns!
Aa si inca o intrebare.
Este normal sa ma doara maselele de langa cea extrasa?!

| relian a răspuns (pentru akropos1995):

Nu te doar dintii de linga, te dor nervii din zona aia.Dar no sa se intimple nimic rau.
Intrebi sa iei chiar de nu te doare? In intrebare spui ca te doare de nu mai stii de tine laughing acum intrebi, chiar de nu te doare? Daca nu te doare nu lua, eu am spus sa citesti instructiunile, ce am spus din 6 in 6 ore a fost asa un exemplu, depinde de medicament.

Ai spus ca iei antibiotic, ala cum iei asa de la tine? Vad spui ca dentistu nu a spus nimic, doar sa nu maninci 2 ore, in rest nimic.
Antibiotic ia dupa ce spune instructiunile, desi ar fi trebuie sa iei dupa recomandarea pompierului de dentist.

De regula la scoaterea unui dinte nu se da antibiotic, dar tu ai spus ca ti-a dat cu barosu, cu dalta in os, si ce ai mai spus.
Bine asta poate e doar parerea ta, de era ceva de os, nu stiu ce sa zic.Ori poate te agiti tu prea mult pentru nimic, ori nu ai mai avut asa situatii si de aici si faptul ca te sperii pentru nimic.

Gura e f bine aparata, chiar de scoti un dinte ai acolo saliva la greu, iar saliva si toata gura cu mucoasa ei, au in ele chestii care apara de infectii.
Eu cand am scos ceva nu am luat antibiotic, dar de durere se ia ceva, daca e chiar asa de rau.

Pansametu ala a fost sa protejeze acolo o vreme, acum clateste si tu gura cu apa rece, nu da cu apa calda, cu apa de gura sau alte produse de astea astringente, nu minca in partea aia.

Ia pilule doar daca te doare, dupa instructiunile acelor pilule. Daca ai luat antibiotic asa de la tine asta e, nu lua mult timp, ia si tu doar 2 zile si atit.

Eu am dat exemplu, am luat asa la 6 sau 8 ore cand am facut implant, dar aia inseamna gaura in os, nu m-a durut asa de rau, dar luam ceva de durere la intervale de timp, apoi cand am vazut ca nu mai doare, nu am mai luat.

Asa faci si tu, daca nu te doare nu lua, daca doare ia si tu 2 pilule odata, asta daca ai vazut ca 1 singura n-a avut efect.

Te doare sau ai senzatia ca te doar ceilanti dinti, pentru ca nervul de la dintele asta scos, vine dintr-o gramada de nervi, a tras de el, plus dintele ala este prins de gingie, de os, osul are in el multi nervi, normal ca doare toata zona aia, dar cum am spus o sa treaca, nu mai fi copil.

Nu lua medicamente daca nu este necesar, cand simti ca doare si nu poti dormi, nu poti sta, atunci ia, sau daca este locul ala imflamat rau, poti sa iei, pentru ca ibuprofenul ala este si antiinflamator, o sa ajute. Ia cand te doare, dupa daca durerea revine, iarasi ia si tot asa pana cand simti ca nu mai doare.

Insa citeste instructiunile, si ia doar daca este nevoie cum am spus.Eu asa procedez, daca iau o pilula si vad ca nu trece, iau 2 de alta data, 2 odata si va trece durerea.

Normal un dentist sau asistentul lui, ar fi trebuie sa iti dea ceva sfaturi, asa este bun si frumos, sa vorbeasca cu clientu, pana la urma de la clienti ia bani. Sa lase o impresie buna, chestia asta conteaza f mult, sa comunici cu clientii, sa le vorbesti, sai sfatui etc.

Chestia asta nu dureaza mai mult de 2-3 minute, dar doctorii acolo, se par is cam praf la capitolul asta.
Si eu pe aici mai gasesc cate unu de asta care iti face ce iti face si gata, nici macar nu te saluta laughing am gasit aici un dentist asa, vietnamez.

Ca meserias este bun, dar in relatiile cu clientii e jale.Am vorbit cu asistenta lui si i-am povesti cum is alti dentisti, i-am spus sa nu ma dea in git laughing apoi cand am mers iar la el, sa vezi ce frumos vorbea, m-a tinut sa imi arate, sa imi explice, adusese chiar modele, ma intreba ce mai fac, cum mai ma simt laughing asistenta m-a dat in git, ca am fost nemultumit de relatia lui asta cu clientii, omu a si luat masuri laughing ii este frica sa nu piarda clenti.

Asa este normal sa s e poarte doctorii cu oamenii, dar daca nici clientu nu spune nimic, de aici si relatiile astea reci si asa mute.

Doctorul stie, are experienta, stie daca e nevoie de ceva antibiotic, stie daca doare sau nu, trebuia sa iti spuna ceva acolo.

Era bun sa fi mers la un specialist, de asta care pune si implanturi, sa scoata ala dintele si sa faca grefa de os acolo.

Ai vazut si tu ce gaura a ramas, e normal ca ramane acolo gol, o denivelare, a scos dintele ala din os, ar fi trebuie umplut acolo locul ala cu os.

Spun astea ca idee, stiu ca romanii nu prea au bani, dar macar sa ai idee, iar unia daca au bani, pe viitor sa stie ce sa faca.

Mie un specialist mi-a spus chestia asta.Cum vorbeste ala cu clientii, sincer in viata mea nu am mai intilnit asa doctor laughing M-a tinut prima data 4 ore doar sa discutam laughing nu mi-a venit sa cred, asta moca. Apoi o alta comnsultatie alte 2 ore, la fel moca. El mi-a spus daca scoti un dinte si nu ai de gind sa pui atunci implant, este bine sa pui acolo os.

Este mult de spus de ce, dar ca idee, pentru ca implantu se pune in os, si pentru ca osul pe care sta dintii nu se regenereaza, nici daca pui acolo alt dinte si nici daca lasi asa, ba dimpotriva in zeci de ani se retrage, dispare, daca lasi gol si nu pui implant.

NU lua de dure la 6 ore, ia doar daca te doare ok? Ia 2 pilule odata, pentru ca ai spus ca o pilula n-a avut efect.
Daca dupa ce ai luat 2 pilule trece, stai asa, daca durerea revine, atunci ia dupa cate o pilula de fiecare data cand durerea revine, pana cand vezi ca trece.

Bafta si ce sa zic, cred ca esti mai mult speriat, nu ai de ce sa iti faci griji.

| akropos1995 explică (pentru relian):

Multumesc frumos, sa ai o zi minunată si iti multumesc pentru raspuns?