| Barbiie a întrebat:

Buna :*, acum cateva luni m`am tuns pana la umeri, si imi pare rauu sad acum as` face orice sa am parul lung :-

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Awwwww a răspuns:

Si eu vreau sa imi creasca parul foarte repede, am cautat pe mai multe site-uri, si am aflat despre uleiul de RICIN, am vrut sa ma conving de eficacitatea lui, asa ca am intrebat la farmacie, iti spun si tie sfatul farmacistului :
Uleiul de ricin ajuta la regenerarea firului de par, dar impreuna cu vitamina A si un galbenus de ou ( faci o pasta si o intinzi pe tot parul, masandu-te la radacini cca. 15 min, apoi il lasi pe par cam 45 min. api te speli o data cu sampon, speli foarte bine, apoi poti clati cu ceai de musetel) dar nu iti recomand uleiul de ricin daca parul tau se ingrasa repede, pentru ca iti face mai rau.
Uleiul de MASLINE ajuta de asemenea la regenerarea parului, repara firele despicate, dar aceeasi problema, daca parul se ingrasa repede, nu iti va aduce prea multe beneficii.
Mai bine ar fi sa iti lasi parul sa creasca de la sine, nu sa il "fortezi"
Dar este ceva care ar putea sa te ajute, tine-ti parul intr-o coada (nu prea strans, pentru ca ai putea sa il rupi).
Sper sa te ajute sfaturile mele, mie mi-au folosit big grin