| purpleice a întrebat:

Buna,acum cateva zile am facut niste atacuri de panica din cauza ca aveam impresia ca respir cu dificultate si treptat am inceput sa mananc din ce in ce mai putin si sa ma panichez de fiecare data cand incep sa mananc ceva din cauza ca am impresia ca inghit cu dificultate, desi mananc alimente foarte moi.Am impresia ca mancarea se duce foarte greu,se poate intampla asta din cauza ca ma panichez? Alte probleme de sanatate nu cred ca am,pentru ca am mai avut si alta data probleme cu inghititul, atunci simteam ca imi ramane mancarea in gat, dar le-am rezolvat pentru ca mi-am dat seama ca nu e adevarat.Cred ca am un blocaj mentalCe credeti ca ar trebui sa fac ca sa inghit mai usor si sa scap de problema, cred ca am dezvoltat o fagofobie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DyaElla a răspuns:

Trebuie sa consulti un psiholog. Oricum, stai linistita, nu poti muri in timp ce mananci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un doctor sau psiholog. Te poate ajuta. Stai calma pana atunci!