| SaveTheNature a întrebat:

Buna seara TPU. Am o problema si nu stiu care ar putea fi cauza. (inghit alimentele cu dificultate- de multe ori dar nu de fiecare data). Am facut o ENDOSCOPIE in urma cu 1 LUNA -in urma careia doctorii mi-au spus ca nu sunt motive de ingrijorare si ca am doar o gastrita usoara. De atunci tin tratament cu LANSOPRAZOL si DOMPERIDON. (insa tot am probleme de inghitire - ca si cum nu as sti sa inghit mancarea, se opreste in gat)) in plus simt undeva la baza gatului (cam la 3 degete mai jos de marul lui adam) o iritatie permanenta, uneori ca si cum se opreste mancarea acolo, alteori ca si cum as fi racit si trebuie sa tusesc).-undeva intre faringe si laringe. De foarte multe ori respir si greu din acea zona.(de ex cam la 1 ora dupa ce mananc uneori dimineata alteori seara). Fizic ma simt bine -muncesc n-am dureri, n-am ameteli, n-am temperatura, cu inima stau bine ca mi-am facut dopler.
INTREBARI:
1) La endoscopie, se verifica si laringele si faringele? (stiu ca au verificat esofagul, stomacul si o parte din duoden), dar la mine problema e in gat.
2) Acizi nu am, si nici nu am avut cine stie ce, deci ma intreb cat sa mai tin tratamentul cu lansoprazol si domperidon? (pentru banala gastrita usoara).
3)Care ar putea fi cauza, dificultatii la inghitire+_ respiratie din gat -alta decat cauzele ce pot fi vazute la endoscopie?
Multumesc pentru raspunsurile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Fumator/nefumator?

| pitbullbulterier a răspuns:

Cel mai bine du-te la o clinica particulara.
*Connect Furien.Evostrike.Ro Best server mod furien NEW ADDONS