| anonim_4396 a întrebat:

Bună,

Acum o lună m-am adresat medicului neurolog pentru o problemă care persista de în jur de un an. Această problemă consta în câteva simptome ciudate ce ţineau, aşa cum cred eu, de cap: ameţeli foarte dese, dezechilibrări (mai ales când închid ochii sau pe întuneric), dureri de cap (uneori şi la maxilar, la nivelul ochilor), înţepături la nivelul capului, probleme de memorie, uneori şi de vorbire, sensibilitate la lumină, senzaţii de căldură în anumite zone ale capului.

După efectuarea RMN-ului, rezultatul a fost următorul:
- demielinizare micronodulara unica, de ~4/2,5/2,5 mm, in regiunea anterioara a corpului calos, parasagitala stanga, hipersemnal T2 si FLAIR, izosemnal T1, fara restrictie de difuzie, cu aspect nespecific;

- bucle vasculare arteriale (AICA) ce inconjura traiectele cisternale bilaterale ale nervilor VII-VIII.

Vă rog să mă ajutaţi cu o părere despre ce înseamnă exact aceste rezultate şi dacă este ceva grav, dacă știți. Va mai dura puţin până reuşesc să ajung şi la medicul neurolog, dar, după o căutare pe internet şi denumirea ciudată, sunt puţin nesigură şi agitată în privinţa aceasta, că ar putea fi ceva grav.

Vă mulţumesc şi vă doresc toate cele bune! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Doar medicul neurolog este in masura sa interpreteze rezultatul si sa emita o parere.
Nu te mai ingrijora si stresa.

| anonim_4396 explică (pentru alina2k18):

Știu asta, dar la el ajung miercuri, iar eu, din păcate, deja îmi fac griji și scenarii (anxietatea...). M-am gândit că poate voi găsi aici persoane care au avut rezultate asemănătoare și au consultat deja un medic neurolog, dar voi încerca să rămân calmă până merg și eu la unul.
Mulțumesc pentru răspuns!?