| anonim_4396 a întrebat:

Buna acum o luna o persoana mi-a bagat din greseala creionul in ochi si a ramas o urma am fost la oftalmolog si mi-a spus ca mi-a ramas varful mic de la creion si ca poate sa il scoata prin un fel de operatie stiti cumva cum se face aceasta operatie sau ce ar putea sa imi faca vreau pareri va rog seriozitate ofer funda P. S. nu ma doare nici nu simt varful de creion dar imi e foarte frica

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| fedorabit a răspuns:

Riscurile apar atunci cand operatia e facuta de un amator, e doctorul beat sau pacientul happy. Nu stiu cum se cheama operatia, nici nu cred ca are vreo denumire sofisticata. Face o mica incizie si scoate varful. Creionul este facut din grafit. Grafitul este sfaramicios, si este posibil ca in timp acel punct sa se intinda. Odata cu varful creionului au patruns in ochi si bacterii. Nu este exclus sa se infecteze.
In medicina e bine sa aplici zicala: cu cat mai repede cu atat mai bine.