| anonim_4396 a întrebat:

Acum trei zile mi-am facut o gaura in ureche. Nu am mers la salon, cui am facut-o acasa cu un ac de seringa sterilizat iar apoi am bagat un cercel de aur. Dupa cum spuneam este a treia zi de cand mi-am facut gaura si inca ma mai doare. Asta nu ar fi adevarata problema. Problema este ca azi am observat un lichid galbui in zona in care am introdus cercelul, aceasta zona fiind de asemeane rosie si usor inflamata.De cand mi-am facut gaura, nu am incetat sa misc cercelul, desi simteam o usturime groaznica ori de cate ori faceam acest lucru.:-s
Intrebarea mea este: este normal sa curga acel lichid(galbui, usor vascos)?
Sau este semnul unei infectii?
In caz de infectie, cum as putea sa procedez. Stiu mai multe tratamente, care ar fi bun si care nu? Care ar fi cel mai eficient?
1. Ceai de pelin
2. Ceai de musetel
3.Crema de galbenele
4. Spirt medicinal
5. Tetraciclina unguent

Va rog sa ma ajutati!
[Adminii-postati intrebarea, va rog!sad]
Va multumesc anticipat!:-x

O zi buna!wave

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| simf a răspuns:

E firesc sa curga acel lichid, e limfa, rana trebuei sa se vindece. o sa tot curga si o sa te doara cam 2 saptamani, dar nu e bine sa fie zona rosie. incearca sa-ti dai cu un unguent cu antibiotic, bepanthenul mi-a fost mei recomandat.

| BisUltras a răspuns:

Salut :*
Acel lichid ar putea fii puroii mai mult ca sigur...
Nu pune spirt... O crema de galbenele sau tataneasa ar trebui sa te ajute
Te pup :* si ai grija de tine big grin

| Niko_7610 a răspuns:

Eu stiu nu stiu sigur dar e normal darr nu trebuie sa se inroseasca doar daca tragi de cercel sau chestii ia id meu si mai vb nicol_frumusika3@yahoo.com

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acel lichid este sigur puroi si se poate infecta mai rau daca nu te tratezi
Cel mai bine ar fi sa pui tretaciclina unguent
pentru ca si eu cand aveam o rana si cu puroi in ea bunica imi punea tretaciclina unguent aia scoate puroiul afara
na bine sper ca ti-am fost de ajutor
Numai bine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inca ceva
dupa ce te vindeci puneti un cercel sau cumparati unl medicinal
nu stiu cat costa dar am inteles ca sunt scumpi
na acum faci cum crezi sau te duci la bijutier sa-ti faca cu "pistolul" gaura in ureche ca cu ala chiar ca nu simti nimic