| Deii1415 a întrebat:

Heii! Mi-am facut ieri o gaura in ureche pentru cercel..si oare este o problema daca il mai scot din cand in cand sa imi curat gaura cu spirt? Cercelul este medicinal.
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu este nicio problema, e chiar recomandat sa mai dezinfectezi locul

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns:

Da,este foarte ok sa il scoti din cand in cand si sa il cureti cu spirt fiindca dezinfecteaza zona, dar sa nu il tii prea mult timp in afara fiindca sunt sanse sa ti se inchida gaura!

| Siimiiiiii a răspuns:

Este chiar bine sa il mai scoti din cand in cand, despre curatatul cu spirt nu stiu nimic, si eu mi-am facut gaura si il scoteam zilnic dar nu il curatam cu spirt, si te-as sfatuii dupa un timp sa schimbi cercelul cu unul de argint, deoarece cu cercelul medicinal s-ar putea sa-ti coaca gaura de la urechea (asta doar in cazul in care urechea nu suporta altceva in afara de argint, eu asa am patit prima oara).