| Heartless a întrebat:

Buna all
Am pielea foarte alba si as vrea sa merg la solar ca sa ma bronzez, dar inainte sa merg vreau sa merg la dermatolog(am auzit ca el imi poate spune ce fel de lotiune sa folosesc). Daca merg acolo imi face un test tragandu-mi sange? Si daca imi recomanda ce lotiune sa iau nu voi risca sa dau in cancer de piele? Multumesc, dau fundita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Solarul nu e recomandat pentru ca folosirea in exces poate duce la probleme grave(imbtranire prematura) si uneori chiar cancer de piele.Ca sa ai o piele frumos bronzata pana in vara poti folosi autobronzantele.Nu au efecte secundare si aplicate corect dau un bronz destul de placut.Eu folosesc autobronzantul de la Gerovital.
Daca totusi vrei sa mergi neaparat la solar iti recomand creme cu factor de protectie cat mai mare, mai ales daca ai pielea foarte alba.Dermatologul probabil o sa iti recomande sa nu mergi la solar.Analizele de sange nu cred ca sunt necesare in acest caz, decat daca el constata la nivelul pielii anormalitati care trebuie investigate.

3 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Bronzatul la solar creste riscul de cancer de piele, asa ca mai bine nu merge.
http://blog.mymed.ro/? p=3265

| private09love a răspuns:

Buna!

Nu cred ca iti face nici un test de sange. Risti sa faci cancer daca abuzezi si mergi si stai foarte mult timp. La solar sunt creme pentru protectie sau care accelereaza bronzul, nu cred ca trebuie sa mergi la dermatolog dar daca tu vrei sa mergi. Cancerul de piele nu se face asa usor si vara daca mergi la mare sau la strand si stai intre orele 11-17 risti sa faci cancer deoarece soarele este foarte puternic.

| 1Q a răspuns:

Da nu te du la solar ca faci cancer de piele si alte probleme zii sati zica ce lotiune sa foloseti si vara stai mai mult la soare