| Heartless a întrebat:

Buna all, de la un timp ma doare inima si de o saptamana ma doare mult mai tare si mai ales cand trag aer in piept, obosesc mai tot timpul si cateodata imi racaie pieptul si ma trezesc din somn ca nu pot sa respir, semn de astm nu dau dar ma ingrijoreaza inima, va rog sa imi spuneti ce sa iau nu sa imi spuneti doar du-te la medic, as vrea sa stiu daca a mai treut cineva prin ce trec eu, de cand eram mica beam doar duc cola si acum beau incontinuu sucuri niciodata apa.Ar putea fi si asta o problema? inhalez si fum de tigara cum fumeaza mama si prietenul ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Parmalat a răspuns:

Pentru probleme de inima nu iti poate spune nimeni ce sa iei, decat cardiologul e in masura sa te ajute.
Eu iti spun in felul urmator: la simptomele pe care le ai tu, poate fi vorba inclusiv de o hernie hiatala care nu are nicio legatura cu inima, dar da simptome care par a veni din zona aia. Nu stau sa explic, da un search pe google ca sa afli mai multe, dar ce am vrut sa-ti spun este ca atunci cand te duci la medic sa-l intrebi tu fara sa astepti de la el - daca nu cumva poate fi vorba de o hernie hiatala. Diagnosticul diferentiat e greu de pus, iar un medic care vede cateva zeci de pacienti in fiecare zi numai la lucruri din astea de finete nu-i sta gandul.
Deci alta varianta decat cardiologul nu exista, dar intreaba inclusiv de problema asta ca sa nu te trezesti cu un diagnostic gresit.
In Romania jumatate din treaba doctorului trebuie sa o faci tu, altfel risti sa te nenorocesti.

2 răspunsuri:
| Dragosgan a răspuns:

Nu stiu ce poate fi, poate fii azm dar poate fi si mai rau, incearca sa bei si tu apa, sucurile nu sunt bune, ce pot sa iti spun, spune-i mamei tele ce problema ai, va conultati si ea sa nu mai fumeze pe langa tine.si cel mai bine, mergi la doctor, dupa cum scire si aici pe site, noi nu suntem in masura sa te ajutam, trebuie sa fie un specialist.

| Ioniboni a răspuns:

Mergi la medic nu mai sta asa!