| MayongoStamly20 a întrebat:

Câteodată cand trag aer brusc in piept sau cand tusesc, ma inteapa inima si trebuie sa respir mai usor si mai regulat.
De la ce este asta?
Dacă vreți mai multe detalii ziceți-mi ce detalii.
Ps. Nu fumez, beau doar sucuri acidulate ( in ultimul timp am băut numai sucuri naturale )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă ne dai detalii, un răspuns de pe TPU nu se poate substitui unui control medical.

| anonimg a răspuns:

Tu trebuie să mergi la medic pentru control, deoarece pot fi multe cauze.
În primul rând trebuie un consult pentru ca medicul să vadă dacă este durere de inimă și nu de plămâni din pricina tusei.
Apoi el o să îți pună o serie de întrebări ca să cunoască stilul tau viață dacă este sănătos sau nu în privința multor lucruri: odihnă suficientă și la timp, alimentație sănătoasă sau nu, stare psihică sau alte afecțiuni. Îți va măsura colesterolul, tensiunea arterială și îți va face alte analize (te va trimite la un centru de analize).
Deci trebuie să mergi la medicul de familie prima dată, și acesta te va trimite la un specialist pentru investigații amănunțite. Numai după aceea ți se va da un tratament. Dar trebuie să mergi la medic.

| Elelei a răspuns:

Nici sucurile acidulate nu sunt bune.
Dar intepatura cand tragi aer, ar putea fi de la plamani, nu numaidecat de la inima. Orice ar fi, trebuie sa mergi numaidecat la medic.

| MayongoStamly20 explică (pentru Elelei):

Ok, mersi de sfat. Am uitat sa precizez, am 12 ani