| Mara6392 a întrebat:

Bună. Am 1, 58 de metri înălțime și 80 de kilograme și as vrea să ajung la o greutatea la care trebuie pentru înălțimea mea. Am mers în trecut la 3 nutriționiști. Mi-a zis ca ar trebui să fiu la 50, 8 de kg, altul mi-a spus ca trebuia sa am 53, 2, iar al treilea 55, 6 de kg. Acuma la ce greutate trebuie să fiu, când 3 nutriționiști mi-au spus 3 greutăți diferite?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? Cum ai reusit sa te ingrasi asa rau, 80 de kg la innaltimea ta este mult, la 1, 58 ai tai trebuia sa ai maxim 60 kg nu 80, lasa dulciurile painea fastfood prajelile, fa sport bea ceai de slabit numai minca seara după ora 18, si intr-un an daca te tii de treaba ajungi la 60 de kg, daca nu o sa te ingrasi pana de Craciun faci 100 kg

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest așa zis - ar trebui - este greu de apreciat exact, așa că nu trebuie să fii la exact una din ele. Iar dacă întrebi aici pe alții care nu sunt nutriționiști, de unde vrei să știe ei mai mult despre această așa zisă trebuință.

| dullcat a răspuns:

Buna.Diferenta dintre cele trei numere, de vreo 2-4 kg, nu va reprezenta o schimbare semnificativa in aspectul tau, cel putin nu fata de greutatea pe care o ai acum.Din punctul meu de vedere si daca reusesti sa slabesti sanatos 10 kilograme si sa te mentii, e deja foarte bine.Cauta sa faci acest lucru doar pentru tine sau din motive medicale, nu pentru ca asa vor/spun altii. Cand ajung la 55 de kilograme abia atunci te poti intreba daca e ok sa ramai asa sau sa mai mai depui efort pentru a ajunge la 50.Deocamdata asta e ultima grija.

Spor si succes.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Imi pare ca incerci sa cauti scuze pentru a ramand la greutatea asta. Cu ce te incalzeste ca stii care ti-e greutatea normala cand o depasesti cu mult?

Si ca sa iti raspund: la aia la care te simti bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fosta mea iubita avea 1.60 si 50kg. Avea un corp perfect. Si ce ma oftica era ca baga in ea ca sparta si nu se ingrasa. Si nu exagerez cu nimic. La pranz cand era la munca fast food, seara dupa o portie zdravana de mancare, se punea la televizor si isi incepea recitalul de dulciuri, chiar o intrebam la modul cel mai serios cum naiba de nu i-se face rau de atatea dulciuri. De sucuri nici nu mai zic, ca le bea in loc de apa. Si cu toate astea avea un corp perfect, fara nici un pic de sport. Eu daca as fi mancat cat ea ma faceam de 100 kg. Asta este, unii oameni pot manca cat vor, cand vor, ce vor, fara sa se ingrase. Sunt exact ca aia care se nasc in familii super bogate. Pot cheltui cat vor, ca tot bogati sunt. Eu am reusit sa dau vara asta vreo 5 kg jos, mai am nevoie sa dau inca 5 si gata. Daca ai ambitie sunt sigur ca vei reusi sa slabesti, bafta!

| ValentinMihai78 a răspuns:

Nu ați menționat vârsta pe care o aveți! Dar, dacă nu sunteți minoră, înainte de orice cură de slăbire, dumneavoastră împreună cu sora, mergeți să faceți analize medicale complete, inclusiv la endocrinologie, dacă spuneți că amândouă suferiți de obezitate.
Greutatea în plus, se ia la o femeie sănătoasă după naștere, apoi după menopauză.
La o fată tânără greutatea în plus înseamnă probleme medicale deosebite care conduc la un surplus de kilograme.

| Ilovedinero a răspuns:

Exact aceeasi varsta si greutate o are si sora mea iar doctorul i-a spus ca trebuie sa aiba intre 45 si 61 de kg

| Amidamaru98 a răspuns:

Slăbești până la greutatea care crezi tu ca e ok și te simți bine în pielea ta.