| sica2 a întrebat:

Ce exerciti mi-ati recomanda pentru cresterea in inaltime am 17 ani si vreau sa ma dezvolt mai mult in inaltime acuma am cam 1, 83m si as vrea sa ajung pe la 1, 92 si o greutate de 70 de kg.Ce exerciti mi-ati recomanda? Va rog foarte mult sa imi spuneti si o alimentatie bogata in calciu si vitamine si sa nu pun pe mine kilograme. Ofer funda celui care imi poate spune ce sa fac ca sa obtin inaltimea si greutatea asta.

Răspuns Câştigător
| sqrt112 a răspuns:

In legatura cu inaltimea ai nevoie de sport. de exemplu inot. Si in legatura cu kg evita : sarea,cofeina,lactatele(ar trebui sa le introduci in alimentatie intr-un mod echilibrat,fara exces),alimente grase(carnea rosie,lactatele pline de grasime),carbohidrantii rafinati(faina alba etc) si sa mananci mai des alimente crude(cel putin din jumatatea din mancarea pe care o consumi ar trebui sa fie cruda,mananca fructe,legume si salate),ardeiul dulce,rosiile,varza, patrunjelul si citricele, cereale integrale, apa(bea cat mai multa apa ca sa elimini retentia ei), ceaiuri pe baza de ierburi

3 răspunsuri:
| AntrenorFitness a răspuns:

Un articol din care sa selcetezi doar ce te intereseaza: http://www.despreculturism.ro/culturismul-si-cresterea-in-inaltime.html

| lizemm a răspuns:

Nu ti-as mai recomanda nimic... cred ca este suficient atat. parerea mea.

| Lucian_Glavasc_1992 a răspuns:

Bascket