| no7name a întrebat:

Am 11 ani și am diaree. Puteți să îmi dați niște tratamente naturiste eficiente? Adică nu ceai de mentă, țuică, apă de orez și brânză. As mai vrea dacă se poate să acționeze repede. Dau fundă. Rog seriozitate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Alea care le-ai mentionat sunt naturiste. Mai putin recomandata e tuica, pentru varsta ta. Mergi la farmacie sau la medic, daca problema persista.

| MihaelaDart a răspuns:

Bănuiesc că ai părinți, de ce nu le spui problema lor și te vor rezolva sa te pui pe picioare. La 11 ani ai tai ar trebui sa le ceri sfaturile părinților, nu pe TPU! O diaree este cu 2 tăișuri, nu întotdeauna o poți trata acasă, cât și la medic.
Dacă e raceala la stomac sau mai bine spus Diareea călătorului doar medicul o poate trata, nu cu naturiste, nu cu medicamente luate după ureche!

| Violleta2022 a răspuns:

Carbune medicinal - se cumpara de la farmacie!
Ceaiul de menta ca-ti place sau nu, este foaret eficient si rapid la fel ca si orezul fiert in apa (nu apa de orez).
Pentru urmatoarele 3-4 zile, poti manaca numai: orez fiert, morcov fiert, pezmet, iar de baut: doar ceai de menta.

| Furnicuta000 a răspuns:

Dar ce are ceaiul de menta? Vrei sa iti spunem niste formule magice, elixir magic sau ce?

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Depinde de care e: cea infecțioasă (cu crampe), necesită tratament cam 2 zile parcă, plus niște restricții alimentare.

| OctavianSps a răspuns:

Mergi la farmacie baiete, de aia sunt oameni specializati acolo.

| geogeogeogeo1 a răspuns:

Eu stiam ca ajuta daca mănânci cafea. Nu multa, ci o jumătate de lingura, fără să bei apă după.
Nu iti garantez ca va funcționa, dar nu ai nimic de pierdut daca încerci.