| RazvanVv10 a întrebat:

Salut,rog seriozitate. De azi pe la ora 13:00 am avut diaree, pana la ora 19:00 a trebuit sa ma duc la baie de 6, 7 ori. Efectiv beau apa si mi vine sa ma duc la baie (diaree). Sa fac treaba mica nu mi vine chit ca beau 2 litri de apa. Am fost la "urgente" (stau in Germania) si ei mi-au zis ca e normal odată ce am diaree si ca o pot tine așa si 5 zile. Deci efectiv iese apa si cu puțin maro. Am luat o pastila tot pentru diaree si încerc sa mănânc pâine prăjită, boabe de orez am luat si am băut un ceai de menta. Puteți sa mi recomandați mâncare ceva? Nu pot sa o tin mult pe ceai si pâine prăjită. Ceva legume sau carne fiarta nu știu. Mulțumesc mult si sănătate tuturor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti manca: orez fiert, morcov fiert, pezmet si ceai de menta.

Nu inteleg cum mananci boabele de orez, ca de sunt negatite nu ajuta la nimic, ca acelea nu se fierb in burta ta.

Carnea fiarta de pui se mananca numai dupa ce se opreste diareea.
Momentan doar Pezmet, orez fiert si morcov fiert.

| VelicanEmilia a răspuns:

Cam asta e recomandat sa mananci. Orez fiert, paine prajita. Si in spitale iti da la fel. In plus ai mai putea incerca supe, banane, cartofi fierti, morcovi, carne de pui fiarta, covrigi de Buzau. Ai nevoie de multe lichide pentru ca acum corpul e deshidratat.

| RazvanVv10 explică (pentru VelicanEmilia):

Este foarte groaznic, efectiv eu mananc si simt stomacul cum ma doare extrem de tare dar cand ma duc la baie efectiv nu iese nimic in afara de lichidele pe care le am baut. Nu inteleg cum efectiv ma urinez din Anus si nici o gluma. Nu stiu daca sa ma duc la urgente sa mi face ceva o investigatie ca nu mai pot sa fac nimic.

| VelicanEmilia a răspuns (pentru RazvanVv10):

Decat sa stai asa, du-te! Cu dezinteria nu-i de joaca. Probabil ai sa fi internat pentru cateva zile dar te vei intoarce acasa sanatos.