| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani, 1.55 m, 42 kg, si nu mi-a venit ciclu, dar am acea substanta albicioasa de 1 an, si simptome:de greata, ametesc, sunt nervoasa, ma doare burta...etc. Va rog ajutati-ma! Ce inseamna asta, ca o sa imi vina ciclu in curand?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adutzadragutza a răspuns:

Pai si eu am 12 ani adica plec spre 13, dar da, se spune ca inainte sa iti vina prima menstruatie, pe slipul tau isi face aparitia o substanta alb-galbuie, nu te ingrijorawinking poate ca da sunt simbtome ca sa iti vina. Mult succes si nu te mai ingrijora atatwinking

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Prima menstruatie nu este precedata de simptome (in afara de secretia vaginala care poate aparea cu 2 ani inainte de ea). Cred mai degraba ca mananci prost si de la asta ai simptomele mentionate.

| Zenithf a răspuns:

Bea ceai de coada soricelului, 1 cana dimineata inainte de masa, timp de 1 luna. Poti repeta tratamentul la 3-4 luni si apoi mai rar, pe masura ce ciclul (va veni) se va regla.
Coada soricelului si alte plante medicinale sunt foarte bune pentru probleme legate de ciclu: ciclu neregulat, amenoree, dismenoree samd.
Poti cauta mai multe informatii pe net, la plafar, daca ai o cunostinta medic vorbeste si cu ea.

| Isabelamaria21 a răspuns:

Pai substanta aia albicioasa se numeste Secretia Vaginala orice fata o are inainte sa ii vina ciclu dar daca ai greturi te doare burta inseamna ca o sa iti vina ciclu cat de curand.Bafta!

| M a răspuns:

Substanta aia albicioasa o aveam si eu si inca o am.
o sa-ti vina in curand e fff normal!happy

| ArcAnna a răspuns:

Poate insemna ca urmeaza sa iti vina ciclul.substanta aceea albicioasa apare inainte si dupa ciclu.cand incepi sa ai asa ceva inseamna ca urmeaza sa iti vina.greata depinde... poate fi de la stresul excesiv.ameteala si nervozitatea nu stiu.se poate sa fie de la ciclu

| MeMonaIoana a răspuns:

Sincer nu tebuie sa te ingrijorezi. mie mi-a venit la 14 ani jumate. faza ca ametesti greata si restul este stresul si alimentatia incorecta. Se poate sa iti vina si ciclul incurand dar nu neaparat. substanta albiciasa de obicei e un semn ininte sa iti vina. ai grija cu ce mananci, cat dormi si nu te mai stresa atat ca la varsta ta ar trebui sa te bucuri de copilarie cat inca mai poti

| Geeeo21 a răspuns:

Eu am 13 ani.mi-a venit ciclu pe la 12 ani, dar am o colega de 14 ani si nici acum nu i-a venit.Si cu substanta albicioasa nu te speria ca si eu am avut, si inca mai am.Ciclu poate veni la orice varsta pana la 18. Sper ca te-am ajutat, scumpaahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei:d,eu am 14 ani:d, si mi.a venit pe la 13 ani jumate.stai linistita si eu am avut aceea substanta si inca o mai am.o sa-ti vina.o sa veni., nu te mai stresa atata:*

| Mewy a răspuns:

Ciclu iti vine intre 13-16 ani.Este ceva normal, daca apare dupa 16 ani ar trebui sa mergi la doctor.Fiecare corp e diferit...mai asteapta.Substanta albicioasa este scurgerea.Ea previne uscarea vaginului.Nu-i nimic anormal la tine:)) mai multe poti afla de pe www.noifetele.ro incearca;) funda?

| larissa_1684 a răspuns:

Nu se stie... uite si eu am o prietena la fel ca ttine doar ca are 14 ani si ea are acea substanta dar nu te speria menstruatia nu iti vine exact dupa ce nu mai ai acea substanta iti vine pe parcurs deci stai linistita