| DanielaDumitrescu99 a întrebat:

am si eu o intrebare. Eu am 11 ani si o luna (sunt nascuta pe 1 decembrie) si la aproape toate fetele de la mine din clasa le-a venit ciclul. Am observat ca pe chilot am avut ceva intarit fara culoare, si de la un timp ma cam doare burta si capul uneori, sunt foarte nervoasa. Sa ma astept la ciclu cat mai curand? Eu sincer nu prea vreau, pentru ca stiu cat de groaznic este. Deci poate sa imi vina curand? As vrea sa-mi spuneti si simptomele. Multumesc, dau funditawinking

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| melyyy a răspuns:

In primul rand esti ink destul de mik pentru asa cevawinking mie mi-a venit pe la 13 ani, bucura-te de copilarie, fara grijile acestea luna de luna : este 15 trebuie sa-mi vina, off nu mai am... ma duc la magazin caci o sa-mi trebuiasca

da intr-adevar te doare burta, nu mai stiu daca esti nervoasa thinking nu imi amintesc de asa ceva la mine, acum depinde de la persoana la persoana

nu este chiar asa de groaznic, hai sa nu exageram doar ca este un pic neplacut si incomod sad

posibil sa-ti vina daca zici ca te doare burta... oriqm nu-ti face grijiwinking

take care! :*
sper ca ti-am fost de folos happy

10 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Buna, crede-ma ca no sa-ti mai doresti, ai sa te saturi de el. worried
Poate colegelor tale le-a venit mai repede pentru ca sunt mai dezvoltate decat tine.
Pai prima data pe mine nu m-a durut nimic, dar dupa un timp incep dureri groaznice de burta si spate. worried
Pa, pa :*.

| GaByTzU_5045 a răspuns:

Da poate astea sunt semnele lui!

| xGypsyQueen a răspuns:

Aololaughing Pai depinde de organism la simptome... ori te doare capu, burta[asta e sigur], ori mijlocu` orice. Depinde de corp.Si daca te doare tare` fi pregatita pentru orice. I-ati dupa tine la scoala tampoanebig grin sa fii pregatita.Si da ai dreptate e groaznic sad Prima data m-a durur INGROZITOR burta.si regulat ar trebui sa iti vina 3 zile, dar mie mi-a venit 5.sad Acu` fii pregatita pentru orice.

| CataZRO a răspuns:

Salut
nu este nici o problema daca tie nu ti-a venit si celorlalte lea venit di ncontra este chiar bine asa da s-ar putea pentru ca in zilele noastre copi se dezvolta mai repede te poti astepta totusi ia-ti un tampon in geanta si in caz de vine te duci rep bafta
funda?

| szmotovio a răspuns:

Stai linistita draga mea, ciclul este ceva normal.
daca iti vine. o iei ca atare.toate trecem prin astawinking

| SkittlesS a răspuns:

Salut la 11 ani e normal sa nu iti vina si eu am tot pe acolo (12)

E ok

De la simptomele pe care le-i avut ar trebui sa iti anunti mama si sa consulti un medic pentru ca ciclul vine direct sange nici un fel de alte secretii

pup

StupiDream

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi-a venit ciclul la 11 ani. Dar depinde de la fata la fata, unor fete le-a venit pe la 13 sau 14 ani. Depinde si cat esti de dezvoltata. Sper sa nu ti se para "groaznic" - asa cum ai spus. Sa ai mereu la tine un absorbant si o pastila (eu iau Flamexin) pentru dureri de burta si totul va fi bine.

| Madu_5369 a răspuns:

Pai depinde si cat de dezvoltata esti si as spone ca poate o sa-ti vinä, nu te speria nu e nimic grav. e ceva normal si chiar un lucru bun pentru ca este mai grav sa nu aiwinking

| missbeatris a răspuns:

Pai putea sa fie si mizerie daca era ceva tare si fara culoare deci te sfatuiesc sa te spelilaughing ei bine in privinta... nu cred adica ciclul vine pana la 15 ani deci ai arbdare

| Theodosis a răspuns:

Mda... O sa ti se mareasca sanii ( e ceva normal nu ma mai judecati! Si ce daca imi place anatomia si vreau sa ma fac doctor! ) si o sa te doara burta... si cam atat