| stangaionut a întrebat:

Buna am 12 ani 60kg 1.55 m

vreau sa slabesc macar 10 kilograme pana la inceputul scolii. ce exercitii de sport imi recomandati sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu te grabi cu slabitul spectaculos in timp record. Tu te afli in plina perioada de definire a corpului si organismului tau (esti in perioada de crestere, ca ai numai 12 ani) si printr-un regim drastic de slabire iti vei da metabolismul peste cap, cu urmari grave in viitor Nu vreau sa te sperii, doar iti atrag atentia. Fa orice fel de sport (nu obligatoriu intr-un cadru organizat : club sportiv, sala etc)si orice fel de miscare oricand ti se ofera ocazia si nu numai atunci. Nu mai manca tampenii (chipsuri, shaorme, gogosi de la taraba, crantzanele etc). Inlocuieste-le cu fructe. Nu manca prea multe prajeli si mezeluri (desi e greu sa te abtii!). Mananca mancare "sanatoasa", nu evita cruzaturile, fa "miscare" cat mai multa, bea apa (nu cola) si o sa constati rezultate pozitive. Vointa sa ai, rabdare si bafta! Sanatate maxima iti doresc!

| andreea_2617 a răspuns:

Ai 60 de kg? eu am aproape 50 cam 48? la inaltimea si ani tai! pai hai sa te ajutam incearca niste abdomene, genoflexiuni, din astea si nu manca multe dulciuri seara mai deloc si nu manca mult eu asa am facut acum bafta sper ca te-am ajutat

| DenisH a răspuns:

Salut! Pai sa slabesti cat mai rapid fa cate 100-200 abdomene pe zi cu pauze, fugi cateva minute pe zi vreo 30 de minute -1ora,sari coarda, si incearca de la ora 18:00 sa nu mananci nimica.Bafta!

| GEORGEMSU a răspuns:

Sa nu mai mananci dulciuri mai ales seara si sa afci miscare in fiecare zi cel putin o ora de ex:sa alergi.ce esti fata sau baiat?