| Alexa1234a a întrebat:

Cum să slăbesc și eu 5 kilograme până pe 1 august?
Nu aș vrea dieta(încerc eu să mănânc fără grăsime și fără zahăr)
Vreau un program de sport
(Alergat)
Cât să alerg și cum (încet sau repede)
Am 1.55 și 55 de kilograme

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Voidwithin a răspuns:

BoneShiver are dreptate, iti poate veni rau deoarece corpul, atat muschii cat si sistem circulator nu sunt obisnuiti sa fie solicitati atat de mult. Asta fiind spusa, e important sa intelegi ca ceea ce faci tu acum (a exclude anumite alimente) este tot o dieta. O dieta personala dar tot dieta. O dieta se clasifica prin alimente acceptate sau excluse si/sau perioade de timp in care mananci si in care nu/ Ex: nu mananci dupa ora 19:00/.

| BoneShiver a răspuns:

Iti spun ce fac eu (ca baiat) cand vreau sa slabesc. Alerg dimineata la 6 pentru 30-60 minute apoi am si eu grija ce mananc (nu e regim, dar strictul necesar stii? Fara cipsuri, mc, grasimi. Mananc cam orice se poate gati in casa )

Daca faci asta o sa simti si dimineata cand alergi ca parca nu iti mai "flutura" pielea pe tine, se tine mai tonifiata.

Bafta! :p

| BoneShiver a răspuns:

Alergi cum poti. Daca nu ai mai alergat pana acum o sa vezi ca dupa 5 minute mori rolling on the floor incearca macar sa faci pasi rapizi. Foarte important: NU TE OPRI! Nu ai voie sa ii dai corpului ragaz sa se relaxeze. Daca simti ca nu mai poti, alearga mai incet, sau doar fa pasi. Dar nu te aseza pe o banca! (exceptie daca ametesti/vomiti, ca na... din cate am vazut oamenii mai sedentari au obiceiul sa vomite dupa alergat)

| superklas a răspuns:

Încearcă se alergi 2kilometri dimideața și 2 kilometri seara.

| AlexandraAlle1999 a răspuns:

La inceput poti alerga cel putin 10 minute apoi in fiecare zi mai adaugi inca 5-10 minute, depinde si de conditia ta fizica. Eu am slabit si cu ajutorul rolelor si a corzii de sarit. Daca ai coarda de sarit incearca sa sari cel putin 30 de minute facand diferite sarituri.