| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani jumate și ma dor sânii când sunt atinsi(de exemplu dacă încerc sa dorm pe burta ma dor) cred ca sunt în creștere de când am vreo 10 ani și nu e prima oara când ma dor, ma dor din când în când dar nu mereu. Înseamnă că în curând îmi vor creste mai mari? Întreb pentru ca nu știu de ce ma dor...sau uneori când nu am bustiera și de exemplu alerg, mi se mișcă si ma dor (nu ii am mari dar suficient încât sa se miște) și ce as putea face ca să nu mă mai doară? Am uitat sa menționez ca nu prea sunt dezvoltata si ciclul mi-a venit(în caz ca voiați sa spuneți ca din aceasta cauza)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti la pubertate. Cu timpul nu vei mai avea dureri iar sanii se vor dezvolta

| Violleta2022 a răspuns:

Sanii dor din cauza modificarilor hormonale care se intampla in corpul tau, in fiecare luna, in anumite zile.
La varsta asta nu este indicat sa porti bustiera, fiindca sanii sunt foarte mici si nu au nevoie de sustinere si nici nu fac nimic sa nu te mai doara, deoarece nu poate o bustiera sa-ti influenteze tie hormonii.

| SilentRain a răspuns:

Bun venit in universul minunat al fetelor vor urma chesti si mai groaznice de atât laughing)
Inca ești in creștere, sa te mai doara si pe parcurs

| mirceatulbure a răspuns:

Buna,
Nu prea ai ce sa faci te dor pentru ca esti in dezvoltare dar cred ca ar fi bine sa te duci si la un medic, stii cum e nu strica. El chiar iti va putea da niste pastile pentru durere. Nu te apuca sa iei tu de capul tau pastile pentru ca pot aparea complicatii la nivelul ficatului.
Succes!
(Funda?)