| Alexandrainfinit a întrebat:

Am 12 ani si ma dor sanii cand dorm pe ei sau stau pe ei, cand sar, cand alerg etc pe scurt ma dor cand se misca sau cand sunt atinsi(nu va ganditi la prostii).
Sunt mici si ma dor de vreo doua zile. Pe la 9-10 ani au inceput sa creasca. Am vazut o intrebare despre acelasi lucru care a fost postata de catre alta fata dar tot nu m-am lamurit, acolo era si un raspuns ca pe fete incep sa le doara sanii inainte cu aproximativ doua saptamani de menstruatie, asta inseamna ca imi va veni? Acum 7 luni mi-a curs o pata foarte mica visinie si in aceste 7 luni doar de vreo 4 sau 5 ori mi-au curs pete foarte mici, ultima a fost acum 3 luni si nu stiu daca aceste pete au fost menstruatia pentru ca stiu ca vine o data la luna si curge mult. Deci? Ma puteti lamuri la ambele intrebari? Ps: Pe la 10 ani jumate a aparut si secretia vaginala doar ca acum cateva zile s-a cam schimbat, e tot transparenta dar curge destul de mult in putin timp. E ceva grav din tot ce v-am spus aici? Heeelp, nu vreau sa merg la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E timpul să porți sutien sau bustieră

| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ti se intampla acum, este perfect normal si sanatos pentru o fetita la varsta ta. Ce-i drept, la tine a debutat mai devreme, dar nu-i nimic de speriat sau ingrijorat.
Sanii dor din cauza modificarilor hormonale care se intampla in corpul tau. In anumite perioade ale lunii dor mai mult, in altele nu dor deloc.
Secretia vaginala este si ea mai abundenta cand in anumite periade ale lunii si mai putin abundenta, in altele, depinzand direct de menstruatie si activitate hormonala.
Menstruatia vine la 1 an dupa ce apare secretia vaginala si in primul an, vine cand vrea ea, adica odata la cateva luni, dupa care se regleaza.
Toata aceasta informatie ar trebui sa o primesti de la mama ta, ca ea trebuie sa-ti faca educatie si sa te invete sa te speli, sa-ti schimbi tampoanele si sa-ti explice ce se intampla cu corpul tau, in aceasta perioada.

PS Nu te speria, ca nu esti bolnava si nu terbuei sa mergi la medic din atata lucru. Ce ti se intampla acum, se intampla tuturor fetitelor, in primul an cand debuteaza menstruatia si apoi, luna de luna, pana la 50 de ani, ca orice femeie.

| Donsavas a răspuns:

Este acțiunea hormonilor asupra glandelor mamare. Sunt în creștere si e normal.

| oz_1736 a răspuns:

Feteleeeee! Nu se baga nimeni!?!