| anonim_4396 a întrebat:

am 12 ani si de un an am acea scurgere vaginala alba ce pute rau, din pacate nu am menstruatie nici par pubian, dar am vreo 3 firisoare subtiri la subrat.Bine, am cateva firisoare si acolo jos, dar prietena mea cea mai buna este de-o varsta cu mine si are o gramada de par pubian, sani mai dezvoltati, are menstruate si totusi mai are si scurgerea alba. si! eu am 43 de kg si ea 40 si totusi are menstruatie! va rog sunt foarte ingrijorata si jumatate de clasa(ma refer la FETELEdin cls)au ciclu iareu fac parte din jumatatea care nu are! Va rog sunt foarte ingrijorata si sunt perfect constienta ca fiecare se dezvolta in ritmul sau dar vreau sfaturi si date mai precise despre cand imi va veni ciclul.Multumesc, v-am pupat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare privind cresterea si dezvoltarea. Pana la 16 ani ai tot timpul sa-ti vina menstruatia.
Foarte ingrijorator este mirosul secretiei albe. Ea trebuie sa fie complet lipsita de orice miros. Daca miroase, fie ai o infectie, fie nu respecti regulile minime de igiena. Incearca sa te speli cu apa calda si sapun in fiecare zi dimineata, seara si dupa fiecare scaun, sa nu porti chilotul mai mult de 8, maxim 10 ore, sa nu porti pijamaua mai multe de doua, maxim 3 nopti, sa speli chilotii la minim 90 de grade si sa-i calci dupa fiecare spalare. daca respecti cu rigoare aceste reguli minime, secretia ar trebui sa revina la normal (adica lipsita de miros). Daca nu se intampla, vorbeste cu mama ta sa te duca la doctor ca inseamna ca ai o infectie serioasa.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Organismul tău îți va spune când va sosi.
Până la vârsta de 14 ani mai este timp.
Mirosul neplăcut spune că ai o infecție care trebuie tratată cât mai curând. Mergi la medicul ginecolog chiar dacă ești micuță și virgină, se va face o recoltare a secreției cu ajutorul unei anse extrem de subțire, nu te doare, nu simți efectiv nimic (o iei pe mami la un ginecolog femei, nu te poți duce singură) pentru diagnostic și tratament. Fără tratament adecvat nu va trece de la sine.
Între timp poți bea ceai de crețișoară, este un excelent reglator menstrual (prezența secreției se traduce printr-o viitoare menstră).
În rest nu te privește cine și câte au ciclu menstrual în clasă și unde și cât au păr pubian, da?
Sănătate.
Pa, pa.

| IrinaAndreea a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa te ingrijorezi, pentru ca daca ai scurgea vaginala probabil iti va veni in curand si menstruatia, care oricum nu e nicio mare placere, asa ca nu trebuie sa fii suparata ca inca nu ai. Dar ce nu inteleg eu este de ce spui ca scurgerea ta este urat mirositoare, pentru ca in mod normal trebuie sa fie fara miros. Mai bine vorbesti cu mama ta si eventual ii arati, dar eu nu cred ca are cum sa fie ceva in neregula. Inca un sfat: sa ai o igiena intima cat mai adecvata si sa folosesti projslipuri, ca sa te simti confortabil toata ziua si totodata sa fii sigura ca nu te vei pata daca menstruatia te va lua prin surprindere. Succes! big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Haoleu eu ma plang ca sunt printre primele carora le-au aparut si o fata a aflat si le-o zis la baieti crying toata clasa ma barfeste

| happygirll a răspuns (pentru anonim_4396):

Si la mine e aceeasi situatie

| annammaryya a răspuns:

Asteapta pana la 17 ani pana atunci poate veni oricand daca pana atunci nu iti vine atunci ingrijoreazate