| Steluta444 a întrebat:

ieri am.pus o intrebare aici si va ziceam daca este posibil sa raman insarcinata de la lichidul preejaculator si ca mi-a intarziat menstruatia. Insa ieri dupa masa am vazut pe chilot o secretie maro inchis si avea miros putin a sange iar azi la fel m-a durut burtă și ieri și astăzi puțin însă menstruația nu a apărut credeți că este un semn că va veni menstruația? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma/naste o sarcina poate sa existe doar/numai in cazul in care au fost intretinute contacte sexuale neprotejate in cele 3 - 4 zile ale PERIOADEI FERTILE. In orice alte zile ale ciclului menstrual situate in afara zilelor apartinatoare perioadei fertile, formarea unei sarcini este practic imposibila chiar si in cazul in care ajunge in vagin SPERMA adevarata si nu acel lichid complet inofensiv denumit lichid preejaculator fiindca acesta NU contine spermatozoizi. Ieri nu ai raspuns si n-ai prezentat datele solicitate pentru aseputea formula un raspuns obiectiv. Chiar si asa se pare ca in acest caz este vorba de o dereglare hormonala minora de "moment" si durerea de burta si sangerarea aparuta se poate considera ca reprezinta de fapt simptome premenstruale, care preced pornirea menstruatiei care urmeaza sa se produca foarte curand. Multa sanatate!

| Steluta444 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc pentru raspuns sper sa-mi vina menstruatia sincer chiar.nu este momentul pentru un copil!