| adrianadragutza a întrebat:

Am 12 ani si mi-a venit ciclul, iar luna asta a intarziat 9 zile. Am de ce sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristinaSNC a răspuns:

Buna happy! Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Ai abia 12 ani si intarzieri de ciclu or sa mai fie, poate chiar si mai mari de 9 zile. Ciclul tau este la inceput si va mai dura pana se normalizeaza. Atat timp cat esti o fetita cuminte si nu intreti relatii sexuale, nu ai de ce sa iti faci griji despre faptul ca ti-a intarziat ciclul. Si nici vreo problema de sanatate nu este, deoarece asa e normal, toate am trecut prin asta kiss. Daca vrei poti discuta mai multe si cu mama ta, ea a trecut prin asta si poate sa iti explice mai multe happy!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual; deci, NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5-10 menstruaţii pot să întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.
Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.
Cel mai probabil, este aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune!

| Misfits a răspuns:

De incalzirea globala.

| CristinaDanciu a răspuns:

Nu ai de ce să te îngrijorezi. E perfect normal, mai ales că eşti la început. Sunt doar nişte dereglări menstruale. Aşa o să fie acum şi poate şi peste câţiva ani până se reglează definitiv. Nu e nimic în neregulă, nu te speria.