| 1123152525 a întrebat:

Este a doua oara cand treabuia sa imi vina ciclul menstrual, deci mi-a venit o singura data pana acum, mi-a venit acum o luna pe 1 iunie si acum suntem pe 4 iulie si inca nu mi-a venit, mi-a intarziat deja 4 zile, ce s-a intamplat, sa ma ingrijorez?
Ps am 12 si 10 luni (deci aproape 13)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stai linistita, primele menstruatii sunt foarte ciudate. Exista fete (multe) care dupa prima menstruatie au avut o pauza de luni de zile, chiar de un an, fara ca asta sa insemne ceva. Nu poti sti cand va aparea urmatoarea menstruatie, dar nu e cazul sa te ingrijorezi

| mona a răspuns:

Stai linistita ca e normal sa iti vina aiurea fiind la inceput

| JustmeV a răspuns:

Stai linistita, va veni. Esti inca mica sa iti fie regulat, dar in timp se va regla. Sunt sanse sa iti intarzie chiar si saptamani, nu te ingrijora.

| n1445 a răspuns:

Daca nu ai facut "prostii" nu ai nici un motiv de ingrijorare. Stai calma iti va veni. Poate corpul tau nu este pregatit inca, dar iti va veni. Mai sunt cazuri in care, unor fete le-a venit odata, si a doua oara a intarzaiat cu cateva zile, saptamani, sau chiar luni. Nu-ti face griji! Nu ti se intampla nimic rau. :*
Multi ani inainte!

| TakeItSlowXD a răspuns:

Stai linistita, esti mica. Si mie mi-a venit la 10 ani prima data apoi venea cam din 3 in 3 luni. Pana la urma sa reglat insa si acum mai intarzie sau vine mai repede. Daca nu ai facut `prostii` nu ai de ce sa te sperii. Multa bafta si la multi ani pe cand vei face 13 ani. :*

| 1123152525 explică (pentru TakeItSlowXD):

Mersi, si nu nu am facut ''prostii'' laughing