| YumiSukinanda a întrebat:

am 12 ani si o masea de lapte, singura care trebuie s-o mai scot. E pe jumatate carie, si trebuie sa merg la dentist sa o scot fiindca creste cealalata masea si daca va creste stramb. pfoai.Si mor de frica. Adica, daca ar da si cu o tona de spray calmant, eu tot as simti. Si mi-e frica, mai ales ca sunt 2 masele acolo si o sa ma doare mai tare. sad Creste cealalata masea si daca nu o scot va creste stramb crying Si mor de frica! CE SA FAC! eu tot ii zic la mama: nu merg azi. maine, si tot asa. pana o sa creasca maseaua aia! CE SA FAC crying(

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| yellowalien a răspuns:

Nu te doare aşa tare, e doar o măsea de lapte care nu are rădăcini profunde. Stai liniştită, singurul motiv pentru care te simţi atât de rău este panica aceasta pe care ţi-o autoinduci.
Curaj, e doar o măsea! Nu se prăbuşeşte lumea, toţi copiii au trecut prin asta, nu vei păţi nimic rău!

| BiuL a răspuns:

Si eu am o masea scoasa si nu e de lapte, si nu m-a durut cand a scos-o. Te da cu lidocaina, adica sprayul acela dar apoi iti face si injectie cu anestezic, daca cumva simti ceva cand vrea sa o scoata ii spui, si se mai poate face o doza de anestezic. Mai naspa e sa ti se puna plomba sincer, simti freza aia cum lucreaza bleah, chiar daca doare, dar cand ti-o scoate nu prea simti nimic.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci, iti face o anestezie si gata

| stlucian a răspuns:

Acum sunt anestezice puternice! O mica injectie cu un ac pe care abia il vezi si 2-3 ore poti sa iei pumni de te plictisesti si tu si ala de da big grin.E drept ca dupa aia o sa te doara putin dar nimic insuportabil fata de ceeace suferi acum si in plus cu un calmant usor se rezolva.Ai grija de dintii si maselele tale ca al treilea rand nu mai creste! thumbs up

| Lollipop023 a răspuns:

Buna. Iti face anestezie si nu o sa te doara de loc, mai ales daca este si un bun dentis "care are mana usoara". Sfatul meu este sa te duci cat ai sansa ca pe urma se agreveaza si poate ajungi sa porti aparat dentar la fel ca si mine, deoarece si eu am tot amanat vizitele la dentist si acum port aparat.
Bafta! Si nu iti fie frica.

| Ursul543fanatic a răspuns:

Pai uite cum sta treaba. Poti sa meri singura la dentist stranganduti bani. Sau poti merge cu o matusa sau alta ruda. Am avut si eu aceeasi problema si nu a crescut stramb. BAFTA!@