| daηă a întrebat:

Mi-e foarte, foarte frica sa merg sa-mi scot o masea care e cariata.Am fost la dentist si mi-a spus ca a crescut gingie in carie si ca trebuie neaparat scoasa. Ma doare de cateva zile foarte rau si de atunci iau multe pastile. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Sall. Tehnica din ziua de azi este destul de avansata in domeniu. Ca atare, nici nu vei simti. Nici nu vei sti, doar un pic ca si o intepatura foarte fina cand face injectia. Du-te ca merita, dacat sa suferi. Pa! Curaj!

| cHoCollaTeFllory a răspuns:

Tuturor ne este frica, la inceput. Pe parcurs o sa-ti treaca si tie. Gandeste-te ca daca ramai cu ea te va durea foarte tare, in continuare. Si ca pe deasupra dupa cum spui tu, inseamna ca e si infectie. Ti se pot intampla lucruri mai grave, nu te gandii ca te va durea, pentru ca nu te va durea, bineinteles daca iti va face anestezie. Mama mea este stomatolog...Si inteleg perfect ^^. Uite, du-te cand poti de curand, scoate-o. Si numai lua pastile. Aceasta infectie se poate urca la creierhee hee. Bafta, si nu-ti fie frica!:*

| LadyGA a răspuns:

Buna! nu lasa frica sa te invinga! am avut si eu aceiasi problema la o masea. niste dureri ingrozitoare. tot amanasem si am facut o infectie de toata frumusetea! oricum, mergi acum, ca e cel mai bine. iti face anestezie si nu o sa simti nimic! bafta!

| ChrissD a răspuns:

Trebuie sa o scoti pentru ca iti face anestezie si iti amorteste toata gura si apoi o scoate

| diannna38 a răspuns:

Si mie mi-e frica cand am avut 6 ani am fost la dentist si am vazut dita mai acu ca trebuia sa ma anastezieze si am fugiit cand am vazut acul si de atunci mi-e frica de ac nu de dentist
PS: Nu trebuie sa-ti fie frica dentistul e pretenul tau dar daca vezi acu fugi pana apuci sti ce te doare cand iti face injectie

| AlexandraRusu26 a răspuns:

Pai nu trebuie sa-ti fie frica.si eu am avut o masea cariata si mi-a facut anestezie ca sa o scoata.ma dutea fff tare.si dupa ce mi-a facut anastezia nu m-a durut deloc...te va da cu un spray si nu vei mai simti nimic.ai incredere.in ziua de azi medicina nu mai e cu dureri

| emma_3169 a răspuns:

Nu ar trebui sa-ti fie frica.Eu merg in fiecare saptamana.Pentru ca trebuie sa-mi scoata un nerv de la o masea.Si nu doare chiar deloc.Mie de fiecare data imi face injectie si dupa nu mai simt nimic.