| FataTa a întrebat:

Am 12 ani sunt fata si am paduchi... as vrea sa scap de ei fara sa stie nimeni...si ffff repede dar nu stiu cum. va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sukkakk a răspuns:

Foarte compicat ar trebui sa stii mai intai de unde i'ai luat ca sa nu te mai apropi de acea persoana cu paduchi.Doi ar trebui sa iti iei niste solutii speciale(dar sunt cam scumpe)sau daca nu aplica gaz si apoi spalate dupa cateva minute(poti folosi si otet dar si sare).Ce ai mai putea ar fi sa te piepteni in baie cu un piepten foarte des asa vor cadea dar cu lindinile e mai greu caci si dup ce l'ai omorat raman pe firul de par mult timp si dupa cum ai spus ai 12 ani si mergi la scoala iar cand te vor controla vor vedea lindile uscate si vor sti ca ai avut paduchi>CEl MAI BINE AR FII SA TE TUNZI SCURT SI SA LE SPUI PARINTILOR TAI CU SIGURANTA TE VOR AJUTA!

13 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sa nu stie nici farmacista? Pai ii spui o minciuna, ca sora unei prietene unei amice unui prieten al prietenului tau, sau blabla altceva are paduchi si ca ce trebuie sa foloseasca pentru ca sa scape de ei. Daca nu se prinde cumva ca de fapt tu ai paduchi. :-\

| PinkPanther a răspuns:

Mergi la farmacie si cere sampon pentru paraziti, stie farmacista ce sa iti dea, e cel mai simplu si mai rapid asa

| Etelca a răspuns:

Uite ce cred eu. Vorbeste cu parintii tai, ei te vor ajuta si iti vor da sfaturi mai bune decat utilizatorii tpu.Nu este o rusine.Nu trebuie sa stie prietenii tai,pentru ca ar fi un subiect de barfa. Daca tot esti asa incapatanata, du-te la farmacie si intreab-o pe farmacista ce este recomandat sa faci cand ai paduchi.Ea iti poate spune gaz si sampon, cred.Intreab-o daca vor disparea daa te dai si daca in continuu mai ai trebuie atunci sa vorbesti neaparat cu parintii tai. Spala-te mai des pe cap.Eu,totusi,te-as sfatui, inainte sa faci ceva ce poate vei regreta, sa le spui parintilor tai pentru ca ei nu rad de tine.Asta ar fi culmea.
Bafta!

| 愛日本 a răspuns:

Petrolhee hee

| D A R i U t S s A a răspuns:

Te duci la farmacie si intrebi de o solutie anti-paduchi.Nu stiu sigur cum se cheama dar se gasesc. Nu-ti fie rusine si capul sus, ca o sa treci peste :*

| AdrianaSmileBă a răspuns:

Soluţia cea mai buna este cea tradiţională. Te dai cu petrol (gaz lampant). Folseşti un tifon pentru a-ţi întinde pe păr substanţa asta, cu mare grijă să-ţi ajunga cât mai puţin pe piele, daca se poate chiar nimic, dar mai ales îţi fereşti ochii. Dupa ce ţi-ai aplicat substanţa într-un strat cât de cât uniform peste tot părul îţi pui o căciula sau îţi legi un batic şi stai aşa 15 minute, maxim 20. Dacă rămâi mai mult timp cu petrolul pe cap ţi se irită pielea, aşa că nu-i indicat şi oricum păduchii mor înainte. După aceea te speli cu apa caldă şi şampon de cel puţin doua ori pentru a elimina total mirosul. În mod normal o singura astfel de şedinţă te scapă de necazuri şi după câte am observat ( eu am "achiziţionat" de 4 ori până acum astfel de creaturi) face bine şi la păr.

Succes>:d<

funda?:O3 sau vot?puppy dog eyes

| jjocuri a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie rusine. Poate i-ai luat chiar de la coafor sau ai purtat o palarie sau o caciula care nu era a ta. Sau de la o perna straina. Nu e o rusine, oricum. Se poate intampla oricui. Intreaba farmacistul si iti va da o lotiune speciala cu care scapi de paduchi intr-o singura zi

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| SunShineyKidu a răspuns:

Cum i-ai capatat? Spala-te si tu mai des pe cap ...chiar nu stiu ce sa-ti zic, consulta un medic dermatolog!

| mihaamihaa98 a răspuns:

Buna si eu la varsta de 12 ani am luat paduchi si uite cum am facut eu : pai ia-ti un sambon pentru pediculoza, date cu petrol(gaz) iar apoi pune pe cineva din familia ta sa te curete de ei:*:*Funda?

| Kidd_6010 a răspuns:

Cumpara Frontline,picatura aceea este buna pentru extirparea capuselor si a paduchilor la caini si pisici, incearca! Daca nu, du-te la un medic!

| madalinutzamada a răspuns:

Cum naiba sa ai paduchi? Xd.wow ma cutremura corpul cand ma gandesc. Da-te cu gaz in cap, urgent!

| lee_7742 a răspuns:

Hey1 foloseste pedex apoi dupa ce mor toti ...iei cuminte fiecare fir de par si tragi frumos oul de paduchehappyspor la treaba! sau te razi in cap ...personal prefer varianta cu pedexbig grinmai e si faza cu gaz si piptenele special.da' asta e alta poveste. Ramai la pedex si scapi repedewinking