| MariaMary129 a întrebat:

Cum sa scap repede de paduchi si unde pot gasi gaz lampant? Va rog sa ma ajutati.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Îndepărtarea păduchilor si lindinilor

Cea mai simpla metoda de a scapă de păduchi este pur si simplu de a-i elimina prin pieptănare cu un pieptene pentru păduchi foarte fin.

Cred ca aceasta abordare este cea mai potrivita daca aveti parul scurt. I-am tăiat parul fiului meu atât de scurt încât ii puteam vedea cu ușurința scalpul așa ca păduchii nu aveau unde sa se ascundă iar lindinile erau ușor de găsit si eliminat.

Daca folosiți aceasta metoda pe parul lung, trebuie sa fiți conștienți ca pieptănarea presupune multa munca intensiva si timp consumat. Cel mai important lucru de reținut este ca trebuie sa eliminați toți păduchii si toate lindinile.

Daca omiteți o lindina pe par, într-o săptămâna veți avea un nou păduche. Daca veți omite mai mult de 2 lindini, veți avea o colonie de păduchi in câteva săptămâni.

Folosind un balsam de par cu ulei din arbore de ceai aplicat pe parul umed poate face pieptănarea mult mai ușoara. Acest lucru este foarte util pentru a elimina lindinile.

Trebuie sa utilizați un pieptene pentru păduchi foarte eficient. Acesta este cel mai important factor împotriva păduchilor. Exista mulți piepteni in acest scop pe piața, dar nu toți își fac treaba.

Alegeți un pieptene cu dinții din metal, ce sunt extrem de apropiați.

Tratamente împotriva păduchilor

Tratamentele locale împotriva păduchilor sunt concepute pentru a face unul sau mai multe lucruri:

– Ucid păduchii

– Afectează / încetinesc păduchii ( facandu-i vizibili si ușor de pieptănat)

– Dizolva/ slăbesc lipiciul ce tine ouăle pe firul de par

– Ouăle devin neviabile ( mor sau nu au posibilitatea de a se mai ecloza)

Produsele care afectează sau ucid păduchii sunt foarte utile pentru eliminarea acestora – deoarece păduchii se pot tari foarte repede departe de pieptene. Se ascund la rădăcinile firului de par. Trebuie sa ii prindeți si sa-i pieptănați.

Dizolvând lipiciul lăsat de lindini, poate face procesul de pieptănare mult mai ușor. Lipiciul lăsat de lindini este foarte puternic si se atașează foarte bine pe firul de par. De aceea, lindinile nu pot fi îndepărtate doar cu șampoane obișnuite, piepteni sau perii.

Indiferent de tratamentul pe care il utilizați, este foarte important sa pieptănați parul după ce ați aplicat tratamentul. Daca omiteți o pereche de lindini, ouăle se pot ecloza 7-10 zile mai târziu si infestarea se va repeta.

Tratamentele " fără pieptene"

Multe tratamente susțin ca pot ucide păduchii si ouăle lor fără a fi nevoie de pieptene. S-ar putea sa aveti in continuare lindini atașate pe par, dar ouăle nu vor fi vii, așa ca le puteți ignora. Acest lucru suna bine, deoarece folosirea unui pieptene presupune mult timp si este foarte posibil sa ratați lindinile. Doar 2 lindini trecute cu vederea, si s-ar putea sa începeți iar tratamentul.

Dar lindinile sunt extreme de dure, iar tratamentul ar trebui sa fie 100% eficient( sa omoare fiecare ou) pentru a te baza pe el. Nu știu nici un produs care sa fie intr-atat de eficient.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pieptan cu dinti desi, gasesti in supermarket, sampon anti paduchi, si ceva pudra. Cere la farmacie produse contra paduchilor si-ti da exact ce-ti trebuie.