| Chetrica a întrebat:

am 12 ani. Vreau sa fac exercitii pentru fortificarea bratelor(antebratul si bicepsul) si pentru muschii de pe piept(am o problema cu ceva grasime pe piept si as vrea s-o dau jos)
Cate exercitii cu gantera ar trebui sa fac pentru brate sau cate flotari pe zi?
P. S. Am 59 de kilograme si 1, 60

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JahBless a răspuns:

Tot ce trebuie sa stii e ca mult nu inseamna totdeauna bine.e mai important sa le faci corect decat multe. poti incepe cu gantera mai usoara si faci 10 serii fiecare serie pana la epuizare.adica pana ce bratele nu mai pot ridica gantera.nu te forta sa faci cu greutate mai mare pentru ca strici corectitudinea exercitiului.treptat mareste greutatea. flotari poti face putine daca stii cum.eu de exemplu ia urmatoarea pozitie: cu fundul cat mai sus, paleme pe jos iar din pozitia aia (sa-i zic triunghiulara) te duci usor in fata dupa care revi la pozitia initiala.mai bine uita-te aici : http://www.youtube.com/watch?v=DuHnnh3nDJU&feature=player_embedded

PS:poti folosi toate exercitiile de la ei.sunt ffff eficiente

2 răspunsuri:
| seby005 a răspuns:

Cel mai bine sa scazi grasimea este sa alergi, la varsta ta nu e prea indicat sa te joci prea mult cu ganterele, daca totusi o faci e bine o data la 3 zile muschiul trebuie sa se odihneasca, cat despre exerciti se fac in seri ex 3 seri a cate 10 -12repetari cam 2-3 exerciti cu gantera biceps la fel si triceps.ex http://www.culturism.ro/antrenament/exercitii-biceps.html bafta

| i0n10 a răspuns:

Http://www.exercitiifizice.eu Este raspunsul pentru problemele tale. Tot ce vrei sa stii despre antrenamente si alimentatie.;)