| Alex_Iacobus_2002 a întrebat:

Salut,am 15 ani si fac exercitii de 5 luni flotari,tractiuni, muscle up ce apuc si eu.Am muschii bratelor destul de dezvoltati,am bicepsul destul de mare,dar nu stiu cum sa dezvolt masa musculara la piept, am vazut ca s-au pus mici rezultate de la flotari(fac maxim 30 fara oprire) dar totusi se vad oasele un zona gatului si nu-mi place vreau niste sfaturi ca sa am un piept mare si patratele.Am 1.90 si 71 de kg.

5 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

30 = prea multe repetari.

Pentru muschi faci MAXIM 8 repetari. Cand poti mai multe, maresti greutatea NU numarul de repetari.

Fa flotari la paralele ( dips ) si leaga discuri de tine ( sau un rucsac greu in spate ). Cand poti peste 8 repetari, maresti greutatea si tot asa.

| Surtulecs a răspuns:

Buna! Pentru dezvoltarea celorlalte grupe de muschi si cresterea in masa trebuie mai intai si mai intai sa ai o alimentatie cu un numar mare de calorii, pentru a baga ceva masa musculara. Pe langa alimentatie conteaza si exercitiile pe care le faci, daca le faci corect, daca administrezi greutatile pe care le folosesti, corect. Daca crezi ca totul e ok incepand de la alimentatie pana la exercitii si greutati, eu iti pot recomanda sa iei proteine atunci cand faci exercitii insa nu-ti recomand sa te fortezi in ati dezvolta forma fizica. Cei drept este un calculator caloric ce consta in arderea caloriilor si completarea acestora prin alimentatie si suplimente alimentare pentru a te mentine dar si arderea normala si completare dubla de calorii spre crestere in masa.
Daca ai problema asta ca nu absorbi destule calorii din mancare astfel incat sa completezi cresterea in masa, achizitioneazati proteine si administreaza-le corect pentru a nu avea probleme. Eu iti recomand GFX-8 ca si supliment alimentar proteic. Este un supliment foarte bun ce este folosit de incepatori dar si de profesionisti in domeniul asta de fitness. NU FAC RECLAMA, DOAR AM FACUT O RECOMANDARE DIN PROPRIA EXPERIENTA, DEOARECE LA RANDUL MEU L-AM FOLOSIT SI SE VEDEAU DIFERENTELE INTR-UN TIMP FOARTE SCURT.

Sper ca te-am ajutat!

| Alex_Iacobus_2002 explică (pentru Surtulecs):

Mersi mult bro! chiar o sa ma interesez pentru ca uneori ma simt slabit si n-am chef de exercitii sper sa ma ajute big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru Surtulecs):

GFX-ul are 40 % zahar... mai bine seriouss mass de la ON.