| anonimaM a întrebat:

am 13 ani, 1, 62 m si 35 kg. Nu stiu cum sa fac sa ma ingras,am incercat sa mananc fast-food,dulciuri, sau sa mananc seara tarziu si nu merge. Ce ma sfatuiti sa fac pentru a ma ingrasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Daca o sa continui sa mananci fast-food sau dulciuri, poti doar sa te imbolnavesti si nu sa te ingrasi!
Cel mai bine sa-ti faci un minim de analize(sunt gratuite cu trimitere de la medicul de familie). Apoi, ar trebui sa mananci sanatos, adica trei mese principale si doua suplimente, intre ele.Sa mananci atat proteine(carne,oua,lapte, etc) cat si legume(proaspete, fierte, la cuptor) si fructe diversificate.
Vitamine si minerale, chiar si suplimente alimentare, care sa-ti creasca pofta de mancare si pentru buna asimilare a nutrientilor(vitaminele din gama B-urilor).

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te duci la un medic specialist in endocrinologie---poate este din vina vreuneia din glande.

| NattyRoxy a răspuns:

Problema este ca exista unele persoane care oricat s-ar stradui sa manance fast-food, nu reusesc sa se ingrase. Sper ca te-am ajutat! Funda? :-)